Search
Close this search box.

Co se zasazenými bylinkami na podzim?

Zdroj: Freepik.com

Řiďte se životností byliny

Pokud se jedná o jednoletou bylinu, pravděpodobně nemá smysl ji přesazovat a do prvních mrazů ji můžete nechat růst na zahradě. Posléze ji můžete usušit podle našeho návodu a znovu zasadit, pokud je to vhodné, do bytového květináče.

Tip: Chcete si doma vytvořit zelenou oázu plnou vůní? Zjistěte, které bylinky se dají pěstovat doma v květináči nebo na balkoně.

Dvouleté byliny se vám vyplatí zazimovat, pokud jsou náchylné na mráz a většina víceletek zimu s drobnou přípravou pravděpodobně přežije.

Jak připravit trvalky na mráz – Před přípravou bylin na zazimování je naposledy odplevelíme.

Trvalky, které je třeba seřezat:
Máta – co nejpozději, 5-7 cm nad zemí
– Yzop a pelyněk – 3-5 cm nad zemí
– Dobromysl – 5-7 cm nad zemí

Trvalky, o které budou mít zájem zajíci:
Šalvěj – kryty proti mrazu a hlodavcům naleznete v odborných obchodech
– Fenykl

Trvalky, které můžete nechat na zahradě přes zimu:
– Meduňka
– Libeček

Jak přesadit trvalky a dvouletky

Pokud si raději užijete bylinky ve svých domácnostech, můžete většinu rostlin uchovat v dostatečně velkých květináčích přesazené v zahradnickém substrátu. Trvalky odplevelte, opatrně podryjte a oklepejte přebytečnou hlínu.

Do připraveného zahradnického substrátu s dostatečným prostorem na kořeny v květináči ji opatrně a pevně zasaďte a nechte alespoň týden odpočívat, poté pravidelně a podle potřeby zalévejte. Dopřejte jim dostatek světla buď na parapetu, nebo poblíž oken, a pokud se nachází v blízkosti radiátory, které hodně hřejí, hlídejte rostliny před vysušením. Stejný postup probíhá také u dvouletek.

Skliďte a opět vysaďte jednoletky

Abyste si mohli užívat bylinek a koření celoročně, zasaďte do dostatečně velkých květináčů se zahradnickým substrátem semínka bazalky, kopru, majoránky, koriandru, saturejky, rozmarýnu a kotvičníku.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat