Co se zasazenými bylinkami na podzim?

Řiďte se životností byliny

Pokud se jedná o jednoletou bylinu, pravděpodobně nemá smysl ji přesazovat a do prvních mrazů ji můžete nechat růst na zahradě. Posléze ji můžete usušit podle našeho návodu zde a znovu zasadit, pokud je to vhodné, do bytového květináče.
Dvouleté byliny se vám vyplatí zazimovat, pokud jsou náchylné na mráz a většina víceletek vám zimu s drobnou přípravou pravděpodobně přežije.

Jak připravit trvalky na mráz – Před přípravou bylin na zazimování je naposledy odplevelíme.

Trvalky, které je třeba seřezat:
– Máta – co nejpozději, 5-7 cm nad zemí.
– Yzop a pelyněk – 3-5 cm nad zemí
– Dobromysl – 5-7 cm nad zemí

Trvalky, o které budou mít zájem zajíci:
– Šalvěj – k prodeji naleznete kryty proti mrazu a hlodavcům v odborných obchodech
– Fenykl

Trvalky, které můžete nechat na zahradě přes zimu:
– Meduňka,
– Libeček

 

Jak přesadit trvalky a dvouletky:

Pokud si raději užijete bylinky ve svých domácnostech, můžete většinu rostlin uchovat v dostatečně velkých květináčích přesazené v zahradnickém substrátu. Trvalky odplevelte, opatrně podryjte a oklepejte přebytečnou hlínu.

Do připraveného zahradnického substrátu s dostatečným prostorem na kořeny v květináči ji opatrně a pevně zasaďte a nechte aspoň týden odpočívat, poté pravidelně a podle potřeby zalévejte. Dopřejte jim dostatek světla buď na parapetu, nebo poblíž oken a pokud se nachází v blízkosti radiátory, které hodně hřejí, hlídejte rostliny před vysušením. Stejný postup probíhá i u dvouletek.

 

Skliďte a opět vysaďte jednoletky

Abyste si mohli užívat bylinek a koření celoročně, zasaďte do dostatečně velkých květináčů se zahradnickým substrátem semínka bazalky, kopru, majoránky, koriandru, saturejky, rozmarýnu a kotvičníku.

Štítky , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.