Chia semínka – skvělý pomocník při hubnutí

chia semínka

O chia semínkách

Chia semínka jsou semena rostliny Salvia hispanica, která je příbuzná naší velmi dobře známé máty. Tato rostlina pochází z Argentiny, a to, že její semínka přispívají ke zdraví, věděli už Májové a Aztékové. Věděli jste, že slovo chia dokonce znamená v májštině síla? Titul dnešních superpotravin ale získala teprve nedávno, když se široká veřejnost začala zajímat o to, čím se vlastně stravuje. Dnes už jsou ale semínka součástí jídelníčku lidí na celém světě.

Výživové hodnoty

S jednou polévkovou lžící chia semínek získává vaše tělo následující množství živin:

 • 5,5 gramů vlákniny
 • 2 gramy bílkovin
 • 4,5 gramů tuku
 • 9% denní dávky vápníku
 • 15% denní dávky manganu
 • 15% denní dávky hořčíku
 • 13,5% denní dávky fosforu

Kromě toho obsahují také důležité vitamíny jako zinek, B1, B2, B3 a draslík.

Chia semínka a hubnutí

Na tom, že chia seminka nesmí chybět ve zdravé stravě na hubnutí, se shodují experti po celém světě. K hlavním důvodům, proč tomu tak je, patří velké množství bílkovin a vlákniny, které chia semínka obsahují. Díky vláknině jsou schopna nasát obrovské množství vody, což způsobí pocit plného žaludku, a to na poměrně dlouhou dobu. To skvěle funguje v kombinaci s obsaženými bílkovinami, které snižují chuť k jídlu.

Nesmíte s nimi ale počítat jako se zázračným doplňkem stravy na hubnutí, který vám magicky pomůže shodit 10 kilo. Nesmíte zapomínat na zdravou stravu a pohyb. Chia semínka slouží jako pomocník, který vám cestu k vašemu vysněnému tělu usnadní.

Tipy na konzumaci

Chia semínka nejsou samy o sobě nic moc. Existuje ale spousta způsobů, jak je do svého jídelníčku kreativně zařadit.

 • Ve vodě: Začněme s něčím jednoduchým. Do sklenice s vodou vsypte lžičku chia semínek a nechte je chvíli nabobtnat. Po zhruba deseti minutách budete mi hotový drink, který uhasí žízeň a zažene hlad.
 • Náhrada vajíček: Chia semínka můžete použít i při pečení! Jak? Smíchejte jednu polévkovou lžíci semínek se třemi lžícemi vody a počkejte pět minut. Ideální pro veganské recepty.
 • Chia pudink: Snadná a zdravá snídaně nebo svačina. Základ tvoří rostlinné mléko smíchané s chia semínky. Tuto směs potom můžete dochutit podle vaší fantazie. Oblíbeným přídavkem je vanilkový extrakt a agávový sirup. Výborný je i s rozpuštěnou hořkou čokoládou a lesním ovocem!
 • Smoothies: Chia semínka jsou také velmi oblíbená jako součást koktejlů. Připravte si vaše nejoblíbenější ingredience a přidejte k nim lžičku chia semínek. Snadný způsob, jak smoothie udělat ještě zdravější.

chia pudink s kiwi a mátou

Chia semínka jsou zkrátka takový malý zázrak, který vaše tělo ocení ve všech směrech.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.