Search
Close this search box.

Chia semínka – skvělý pomocník při hubnutí

Zdroj: Freepik.com

Chia semínka jsou semena rostliny Salvia hispanica, která je příbuzná naší velmi dobře známé máty. Tato rostlina pochází z Argentiny, a to, že její semínka přispívají ke zdraví, věděli už Májové a Aztékové. Věděli jste, že slovo chia dokonce znamená v mayštině síla? Titul dnešních superpotravin ale získala teprve nedávno, když se široká veřejnost začala zajímat o to, čím se vlastně stravuje. Dnes už jsou ale semínka součástí jídelníčku lidí po celém světě a navíc pomáhají při hubnutí.

Výživové hodnoty

S jednou polévkovou lžící chia semínek získává vaše tělo následující množství živin:

 • 5,5 gramů vlákniny
 • 2 gramy bílkovin
 • 4,5 gramů tuku
 • 9% denní dávky vápníku
 • 15% denní dávky manganu
 • 15% denní dávky hořčíku
 • 13,5% denní dávky fosforu

Kromě toho obsahují také důležité vitamíny jako zinek, B1, B2, B3 a draslík.

Chia semínka a hubnutí

Na tom, že chia semínka nesmí chybět ve zdravé stravě na hubnutí, se shodují experti po celém světě. K hlavním důvodům patří velké množství bílkovin a vlákniny, které chia semínka obsahují. Díky vláknině jsou schopna nasát obrovské množství vody, což způsobí pocit plného žaludku, a to na poměrně dlouhou dobu. To skvěle funguje v kombinaci s obsaženými bílkovinami, které snižují chuť k jídlu.

Nesmíte s nimi ale počítat jako se zázračným doplňkem stravy na hubnutí, který vám magicky pomůže shodit 10 kilo. Nesmíte zapomínat na zdravou stravu a pohyb. Chia semínka slouží jako pomocník, který vám cestu k vašemu vysněnému tělu usnadní.

Tipy na konzumaci

Chia semínka nejsou samy o sobě nic moc. Existuje ale spousta způsobů, jak je do svého jídelníčku kreativně zařadit.

 • Ve vodě: Začneme s něčím jednoduchým. Do sklenice s vodou dejte lžičku chia semínek a nechte je chvíli nabobtnat. Po zhruba deseti minutách budete mít hotový drink, který uhasí žízeň a zažene hlad.
 • Náhrada vajíček: Chia semínka můžete použít i při pečení! Jak? Smíchejte jednu polévkovou lžíci semínek se třemi lžícemi vody a počkejte pět minut. Ideální pro veganské recepty.
 • Chia pudink: Snadná a zdravá snídaně nebo svačina. Základ tvoří rostlinné mléko smíchané s chia semínky. Tuto směs potom můžete dochutit podle vaší fantazie. Oblíbeným přídavkem je vanilkový extrakt a agávový sirup. Výborný je také s rozpuštěnou hořkou čokoládou a lesním ovocem!
 • Smoothies: Chia semínka jsou také velmi oblíbená jako součást koktejlů. Připravte si vaše nejoblíbenější ingredience a přidejte k nim lžičku chia semínek. Snadný způsob, jak smoothie udělat ještě zdravější.

Chia semínka jsou zkrátka takový malý zázrak, který vaše tělo ocení ve všech směrech. Připravte si třeba low carb smoothie s chia semínky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám