Bolest v krku utišíte bylinkami

Zdroj: Freepik.com

Bolení v krku může být banálním důsledkem prochladnutí v zimních měsících, ale také prvním příznakem nástupu vážnějšího respiračního onemocnění. Přestože vám každý praktikující lékař rád doporučí nebo předepíše některý z léků na tuto potíž, můžete ji většinou vyřešit jemnou silou osvědčených bylinek. Prověřených a bezpečných bylin, které vám uleví, je několik desítek. Většinu z nich si můžete nasušit do zásoby od jara do podzimu, zcela běžně je koupíte ve všech bylinářských krámcích.

Jak připravit odvar z bylinek

Nálev (případně odvar z bylinek) k léčení bolesti v krku lze využít dvěma základními způsoby, jako čaj nebo jako kloktadlo. Pro každé užití jsou většinou vhodné jiné přírodní drogy, i když u některých je možné obojí. Odvar se připravuje z tvrdších částí rostlin – semen, kůry, kořenů, které je vhodné předem podrtit pro lepší uvolnění aktivních látek. Droga se vkládá do studené vody, přivede se k varu, a pak se mírně svařuje asi 15 minut. Pod pokličkou se nechá ještě dalších 5 minut, a pak se scedí. Při přípravě nálevu se odpovídající množství bylinky zalije vroucí vodou, pod pokličkou se nechá 15 minut vylouhovat a nakonec přecedí.

Jaké bylinky jsou na bolení v krku nejvhodnější

Bylinkové čaje proti kašli připravujte každý den čerstvé (stačí 1/2 litru) a pijte 4x denně 125 ml. Nejvhodnějšími rostlinnými léčivy na bolení v krku jsou anýz, badyán, echinacea, fenykl, heřmánek, jitrocel, lipový květ, lékořice, máta, mateřídouška, proskurník, sedmikráska, truskavec a zázvor. U nás méně známé, ale přitom nadmíru účinné, jsou také kůra jihoamerického stromu lapačo, je známá také jako „čaj Inků“, nebo řemdihák plstnatý, který spíše potkáte pod označením vilkakora nebo kočičí dráp. Výhodou všech uvedených bylinek je, že z nich můžete podle chuti vytvářet bylinné směsi. Nikdy však nepřekračujte doporučené množství.

Které bylinky využít na kloktání

Ke kloktání se hodí bylinky se silným protizánětlivým a antiseptickým účinkem. Kloktadlo by mělo být vlažné až zcela vychladlé. Kandidáty na přípravu kloktadla proti kašli jsou černohlávek obecný, eukalyptus, měsíček, pískavice řecké seno, řepík, šalvěj či tymián. Můžete sáhnout také po dvojité koncentraci heřmánku nebo máty oproti jejich použití k pití. Připravte si čaj ze šalvěje a okuste její působení na vlastní kůži.

Zapomenout nesmíme ještě na dvě klasické kuchyňské ingredience, které dokáží učiněné zázraky, a to cibuli a česnek. Při nachlazení byste je měli konzumovat syrové každý den. Jestli na to nemáte dost odvahy, smíchejte šťávu z cibule nebo rozmačkaný česnek s medem a po lžičce užívejte tento sirup 3x denně.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat