3 bylinky pro posílení imunity

Zdroj: Freepik.com

Určitě se zaměřte na to, abyste ještě před příchodem chladného počasí dostali do těla potřebné vitamíny a minerály pro posílení imunity.

Prvně je důležité mít vyváženou a pestrou stravu, dopřát si dostatek spánku, chodit na procházky do přírody, dodržovat základní hygienická pravidla (například mytí rukou), ale také dostat do těla látky, které podpoří správnou funkčnost imunitního systému. Určitě se vyplatí vsadit na sílu těchto tří bylinek.

Bylinky byste měli na podzim a v zimě svému tělu dopřávat na denní bázi, protože se tím posílí obranyschopnost organismu, a tím pádem se stane organismus odolnější vůči běžným virovým infekcím. Uvedené bylinky působí pomalu, ale mají dlouhodobý účinek, ovšem je nezbytné dostávat je do těla pravidelně, aby se účinek dostavil.

Reishi

Reishi je houba nesmrtelnosti, která dokáže zlepšit a doladit imunitní odpověď těla. Doporučuje se především lidem se slabými plícemi či chronickými záněty dýchacích cest. Posiluje oběhový systém a jedná se o legendární adaptogen, který slouží pro zvýšení celkové odolnosti. Připravte si z reishi spíše čaj než tinkturu, protože v případě tinktury by mohly být některé její léčivé vlastnosti zničeny.

Houbu dejte na několik hodin vařit, aby se z ní plně extrahovaly polysacharidové sloučeniny, což jsou aktivní imunomodulační sloučeniny. Chuť čaje je mírně hořká, takže klidně do něj přidejte i bylinky, jako jsou astragalus, lékořice či skořice. Nebo můžete vyzkoušet terapeutický nápoj Qi Coffee, který obshaje extrakty z mediciálních hub – reishi a cordyceps. Díky tomu posiluje imunitní systém i kognitivní funkce.

Příprava: odvar, sirup, konzervovaná směs

Účinky: imunitní tonikum, antivirové, antibakteriální, protizánětlivé, antioxidantní, antiúzkostlivé, kardiotonické, jaterní

Bezinka

Bobule z bezinky jsou považovány za jedny z nejcennějších imunitních tonik, neboť jsou účinné, vyživující a také chutné. Připravuje se z nich tmavě fialový sirup, který vás chrání před nachlazením, chřipkou a virovými infekcemi.

Pokud si dáváte bezinkový sirup během nemoci, podporujete tím léčbu, neboť bezinka jako taková dokáže prolomit horečku a eliminuje hleny v dýchacích cestách. Studie ukazují, že zkracuje také délku a snižuje závažnost symptomů při nachlazení a chřipce. Bezinka je vhodná i pro děti od jednoho roku.

Příprava: sirup, tinktura, odvar z bobulí, med

Účinky bobulí: imunitní stimulant, imunitní tonikum, antibakteriální, antivirové, antioxidantní, diaforické, protizánětlivé

Účinky květin: imunitní tonikum, antivirové, protizánětlivé, diaforické, svíravé

Česnek

Česnek se používá jako léčivo více než pět tisíc let. První zmínky o česneku jsou z dob, kdy egyptští dělníci stavěli pyramidy, a svou imunitu tehdy podporovali právě česnekem. Později byl česnek využíván v období první světové války, kdy díky němu přežili lidi nakažení různými infekcemi.

Česnek v současné době nechybí v žádné kuchyni. Jedná se o antimikrobiální bylinu, která je vysoce účinná při prevenci infekcí, jako jsou nachlazení a chřipka, a infekcí zažívacího traktu. Pravidelné užívání česneku snižuje výskyt běžného nachlazení a dokáže bojovat proti různým patogenním bakteriím, houbám a prvokům.

Příprava: syrový, tinktura

Účinky: imunitní tonikum, imunitní stimulant, antimikrobiální, diaforický, hypotenzní (snižuje krevní tlak)

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat