2 recepty na léčivý zázvorový sirup

zazvor-na-drevenem-stole
foto:Pixabay.com/condesign

Číňané a Indové používali zázvor již před více než čtyřmi a půl tisícem let. Již na přelomu letopočtu se stal důležitou komoditou při obchodování mezi západem a východem. Lidé v té době neměli k dispozici údaje o chemickém složení zázvoru jako máme my dnes. Nevěděli, že obsahuje přes 100 bioaktivních složek včetně silného antioxidantu gingerolu a řady protizánětlivých látek. Vypozorovali však, že jim dokáže pomoci při nachlazení, potížích s dýcháním, špatném trávení nebo při tlumení bolesti. Není proto divu, že jeho obliba díky kulinářskému i léčivému potenciálu neustále rostla a dnes je považován za celosvětově nejrozšířenější dietní koření.

Zázvor je užitečný zejména v zimě, kdy nám hrozí různé respirační nemoci. Přestože si můžeme koupit zázvorový čaj nebo prášek, nejlepší je zázvor čerstvý. Z něj lze snadno připravit horký nápoj, anebo sirup, který je použitelný jako lék k užívání po lžičkách a také jako ingredience k míchání osvěžujících drinků. Nabízíme vám dva recepty, jak si sirup doma uvařit.

 

Sirup ze zázvoru a cukru


 • ¾ hrnku nasekaného zázvoru
 • 1 hrnek cukru
 • 1 hrnek vody

Kořen zázvoru zbavený slupky nakrájejte na tenká kolečka nebo malé kousky. V hrnci rozvařte cukr s vodou a přidejte zázvor. Pomalu vařte 15 minut. Odstavte a nechte louhovat dalších 30minut. Nakonec přeceďte.

 

Sirup ze zázvoru a medu


 • ¾ hrnku nasekaného zázvoru
 • 1 lžíce jemně nakrájené citronové kůry
 • 1 hrnek vody
 • 1½ hrnku medu

Do hrnce vhoďte sekaný zázvor a citronovou kůru, zalijte hrnkem vody a mírně vařte 15 minut. Přidejte med, míchejte a zahřívejte dalších 5 minut, dokud se med nerozpustí. Med by neměl procházet varem, aby se v něm neničily užitečné složky. Sundejte hrnec z plotny, nechte stát ještě hodinu a sceďte.

Zázvorový sirup vydrží v chladničce nebo studené spíži několik týdnů. Při nachlazení užívejte polévkovou lžíci ráno a večer. Využít ho můžete také k oslazení čaje z meduňky, lapača, lipového květu nebo jiné léčivé bylinky.

 

Užitečné rady

 • zázvor neloupejte nožem ani kuchyňskou škrabkou, nejlepší je použít lžíci, kterou stáhnete jen tenkou slupičku bez dužniny
 • sirup skladujte ve sklenici v chladu a temnu, ideální jsou láhve z tmavého skla se šroubovacím uzávěrem
 • na cezení použijte husté síto, naběračkou vymačkejte z kousků zázvoru maximum tekutiny
 • nasekaný zázvor po cezení nevyhazujte, můžete jej použít v kuchyni nebo obalit v cukru a usušit
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.