Search
Close this search box.

Účinky kofeinu před tréninkem

Zdroj: Freepik.com

Kávu mnoho z nás konzumuje především ráno po probuzení nebo v průběhu dne. Pomáhá při soustředění, únavě a dodává energii. Jak může kofein zlepšit úroveň tréninku a proč je vhodné ho užívat? Poradíme v následujícím článku.

Účinky u sportovců

Kofein působí pozitivně na nervový systém, podporuje funkci míchy a uvolňuje svalovou bolest. Stimuluje také funkci srdce, má příznivý vliv na spalování tuků a zrychluje oběhový systém. Nezapomínejte však, že se jedná o návykovou látku a jeho užívání může přinést i negativní účinky. Mezi ty patří například bolest žaludku z důvodu překyselení, zrychlení srdeční činnosti a v neposlední řadě může zvyšovat riziko osteoporózy.

Jaké nápoje před cvičením nekonzumovat?

Naprosto nevhodnými nápoji jsou slazené limonády, energetické nápoje a především speciální druhy káv, mezi které řadíme cappuccino či ledovou kávu doplněnou o sirup, čokoládu nebo pěnu. Tyto nápoje jsou plné kalorií a mají nepříznivý vliv na následné spalování kalorií.

Kofein jako stimulant

Zejména u vrcholových sportovců se kofein považuje za stimulující látku, která oddaluje pocit vyčerpání a zlepšuje výkonnost. Krev v těle se rozproudí, svaly budou mnohem více zásobeny kyslíkem a díky tomu se prodlouží interval tréninku.

Zvýšení fyzického výkonu

Přijímání kofeinu v pravidelných dávkách zlepšuje stav glykemických zásob, které jsou důležité pro následnou regeneraci. Také zvyšuje výdej tzv. klidové energie, což znamená, že počet kalorií, které spálíte v klidovém režimu až 3 hodiny po konzumaci, může vést k úbytku fyzické hmotnosti. 

Zlepšení koncentrace

Zvýšením adrenalinu a dopaminu kofein pozitivně ovlivňuje soustředění a náladu. Konkrétně dopamin je zodpovědný za bdělost, navozuje příjemný pocit a pomáhá řešit problémy. Příjem kofeinu naše tělo dokáže povzbudit, dodá potřebnou energii a odhodlání k tréninku. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat