Search
Close this search box.

Zdravotní benefity, které s sebou přináší sex

Zdroj: Freepik.com

Sex kromě chvilkového potěšení pozitivně ovlivňuje zdraví a celkovou kvalitu života. Jak vás může obohatit a v čem jsou jeho nesporné výhody? To vám prozradíme v následujícím článku.

Snižuje stres a krevní tlak

Sex je skvělý způsob pro uvolnění a snížení míry stresu. Sexuální aktivita snižuje u mužů i žen hladinu kortizolu, což je jeden z tzv. stresových hormonů. Během aktu máme sice vysokou tepovou frekvenci, ale dle výzkumů bylo zjištěno, že lidé, kteří udržují pravidelný sexuální život, mají hodnotu krevního tlaku na zdravé úrovni. Dalším bonusem je uvolňování endorfinů a oxytocinu, jejichž přínosem je především dobrá nálada.

Zlepšuje spánek

Pravidelný a dostatečně dlouhý spánek je pro lidský organismus velmi důležitý, díky výše zmíněnému hormonu oxytocinu se po výkonu budete cítit uvolněně a podaří se vám lépe usnout. Na zdárném konci se v těle uvolňuje hormon prolaktin, který navozuje pocit uspokojení a vy se tak budete mít jako v bavlnce.

Posiluje imunitní systém

Jestliže máte sex alespoň 1 – 2x týdně, začne se zlepšovat váš imunitní systém. Sexuální aktivita zvyšuje hladinu protilátky imunoglobinu A, který je nedílnou součástí obranného systému. Ten pomáhá například při nachlazení a dalších nemocech.

Zdravotní benefity

Sex má pozitivní vliv na funkci srdce, riziko infarktu se díky němu snižuje, stejně tak jako vznik kardiovaskulárních onemocnění. Některé průzkumy také dokazují, že u mužů kolem 20 let snižuje častá ejakulace riziko vzniku rakoviny prostaty v pozdějším věku.

Zlepšuje kvalitu pleti

Během sexu je mimo jiné podporována cirkulace krve, do kůže se přivádí větší množství kyslíku a pleť tak vypadá mnohem zdravěji. Zvyšuje se i tvorba kolagenu, jehož benefitem je zpomalování tvorby vrásek. 

Zmírňuje bolest

Hormon lásky oxytocin se před samotným aktem zvyšuje až pětinásobně, pokud vás tedy bolí hlava, záda, svalstvo nebo klouby, po sexu bolest zmizí.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám