Search
Close this search box.

Šišák bajkalský

Zdroj: Freepik.com

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) je bylinka, která se používá k léčbě srdeční arytmie – snižuje krevní tlak, nervové potíže a tlumí bolesti. Je to vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky až 50 cm. Jak ji poznáte a jaké má využití?

Šišák bajkalský je rostlina, která má mohutný hnědý kořen, který je po rozříznutí žlutý. Stonek je vystoupavý až poléhavý, rozvětvený. Listy jsou křižmostojné, kopinaté a celokrajné. Květy jsou ve vrcholovitých hroznovitých květenstvích. 

Rostlina má dvoupyský dutý kalich. Kvete od konce června do září a květy mají různou barvu (od bleděmodré po fialovou). Plodem jsou tvrdky se spoustou malých kulovitých semínek. Kořen je tvrdý, ale namlít jde bez problémů. Voní lehce a chuťově je hořký.

Které části se užívají?

Kořen se sklízí na podzim nebo jaro – z tříletých až čtyřletých rostlin. Rozemletý kořen má žlutohnědou barvu. Dále se užívají listy a lodyhy. Při sušení šišáku nesmí teplota překročit 60 °C. 

Účinné látky v šišáku

Kořen šišáku je bohatý na flavonoidy baicalin a wogonin. V listech a lodyze najdete scutellarin. Za zmínění stojí i steroly, kyselina benzoová a další. Baicalin je obsažen nejméně z 9 %, ale může být až 14 %, beicalein 5 %, wogonin 0,7 %. Šišák se zařazuje jako adaptogen, sedativum, antiseptikum a antialergicum.

Šišák a účinky na zdraví

Šišák je užíván zejména k léčbě srdečních onemocnění, kam patří arytmie, vysoký krevní tlak, ale i subjektivní bolesti srdce. Bylinka má sedativní účinky, ty se využívají při tlumení různých bolestí, k posílení nervů, proti nespavosti či neklidnému spánku. Užívá se i při chorobách ledvin a proti revmatickým bolestem. 

Šišák je silně močopudný a potopudný. Snižuje krevní cholesterol, uvolňuje křeče svalů a zastavuje vnitřní krvácení – toho lze využít při menstruačním krvácení a bolestech. Tradiční čínská medicína ho užívá i při léčbě horečky a zánětů v těle. Zevně ho lze využít jako kloktadlo při zánětech v krku.

Jak se užívá?

Nejvhodnější a nejúčinnější je užívat šišák v podobě tinktury, která se užívá čtyřikrát denně (1 kávová lžička). Doba léčby je obvykle dlouhá 4 týdny a 1 týden pauza. Z kořene lze udělat odvar a denní dávka je cca 10 gramů sušeného kořene. Pije se v malých dávkách po celý den. Jako kloktadlo ho užívejte 3krát až 4krát denně. V souvislosti s perorálním užíváním se může vyskytnout průjem.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články