Search
Close this search box.

Potraviny a zápach z úst – kterým se vyhnout a na které nedat dopustit?

Zdroj: Freepik.com

Zajímá vás, kterým potravinám se vyhnout, aby vám nepáchlo z úst? Nebo vás naopak zajímají potraviny, které si můžete dát, aby zápach z úst zmizel? Pak jste tu správně, koukneme se na obě varianty a dáme vám pár tipů. 

Čemu byste se měli vyhnout?

Číslo jedna má samozřejmě česnek. Rozhodně ho z jídelníčku nevyřazujte, ale přemýšlejte, kdy si ho dopřejete. Před schůzkou, pohovorem či pracovní schůzkou to jistě nebude dobrá volba. 

Číslem dva je cibule. Pokud je tepelně upravená, je to celkem v pořádku, přeci jen je základem mnoha jídel. Ale na čerstvou raději zapomeňte, pokud vás čeká nějaká schůzka. 

Číslo tři k našim jídelníčkům také neodmyslitelně patří. Je jím tuňák. Možná jste někdy dali dětem do školy tuhle pomazánku, nebo jste sami zažili, že si pak někdo stěžoval, že to páchne. Nechte si to na doma, když víte, že nikam nepůjdete. 

Na příčku číslo čtyři zařadíme alkohol s kávou. Oboje podporuje růst bakterií a vysušuje ústa, což opět vede k nárůstu počtu bakterií a možnému zápachu. 

A jaké potraviny naopak zvolit při boji se zápachem z úst? 

Jak jistě víte, máta bývá běžnou součástí žvýkaček pro své voňavé účinky. Její výtažek se přidává i do ústních vod. Můžete lístky máty pouze žvýkat, nebo si udělat mátový čaj či odvar na kloktání. 

Rychlou a dostupnou pomocí může být i obyčejné jablko. Nemáte žvýkačku ani možnost vyčistit si zuby? Snězte jedno jablko, pomůže to. 

Pijte. Samozřejmě je tím myšleno vodu. Při vysušených ústech se více tvoří bakterie, a tím pádem vzniká zápach z úst. Vidíte, co vše umí voda? Je opravdu prospěšná. Když budete dostatečně pít, budou se vám lépe tvořit sliny a mohou se vyplavit zbytky jídel. 

Zázvor je také zázračná potravina, jeho využití je široké. Nejenže pomáhá neutralizovat chutě, a tak na něj narazíte třeba při degustaci nebo v sushi baru, abyste neutralizovali své chuťové pohárky, ale pomáhá také při problémech se žaludkem, kdy ho zklidní. A pokud na vás něco leze? Sáhněte taky po zázvoru. Ale že pomáhá v boji proti zápachu z úst, to jste asi nevěděli, že? Dopřejte si čaj s kouskem zázvoru a vaše ústa budou svěží a voňavá. 

Skořice je známá svými dezinfekčními účinky, které můžete využít i při zápachu z úst. Mimo jiné zlepšuje trávení, podporuje tvorbu slin, a tím snižuje možnost zápachu z úst. Skořici si můžete přidávat do jídel. A pokud si ji rozmícháte ve sklenici teplé vody, funguje jako kloktadlo nebo jako zdravý nápoj. Jen to vyzkoušejte, uvidíte sami. 

Také hřebíček může pomoci nejen se zápachem z úst. Odhání komáry a další havěť, pomáhá na bolavé zuby a pomůže vám i se zápachem z úst. Pokud vám nevadí jeho chuť, můžete nosit pár kousků s sebou a vždy, když budete potřebovat, stačí jeden hřebíček vzít a žvýkat, obdobně jako žvýkačku. A pokud vám vadí tvrdost, stačí ho nechat namočený přes noc ve vodě, příjemně změkne.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na