Kyselina listová patří do skupiny vitamínů B-komplexu. Jedná se o vitamín B9, který je označován také jako folát a v těle se podílí na krvetvorbě, tvorbě DNA a dělení buněk. Kyselina listová patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Je velmi důležitá pro správné fungování organismu, zvýšenou potřebu kyseliny listové pak mají ženy v těhotenství a v období, kdy se snaží otěhotnět.

Účinky kyseliny listové

Kyselina listová se podílí na velkém množství procesů, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského těla.

Nedostatek kyseliny listové

V případě nedostatku kyseliny listové hrozí vznik anémie, poruchy růstu svalů, neplodnost a v období těhotenství také zvýšené riziko potratu. Dalším rizikem při nedostatku kyseliny listové je zhoršené vstřebávání živin ze střev, záněty jazyka a ústní sliznice a riziko vzniku deprese nebo poškození nervů.

Předávkování kyselinou listovou

Předávkování kyselinou listovou není rizikové, nadbytečná kyselina listová je vyloučena močí. Ve výjimečných případech může nadbytek způsobit nevolnost, nadýmání a další žaludeční potíže a také podrážděnost nebo poruchy spánku. V takovém případě se poraďte se svým obvodním lékařem, během těhotenství pak s gynekologem.

Proč je kyselina listová důležitá v těhotenství?

V období před otěhotněním a během samotného těhotenství je dostatek kyseliny listové důležitý zejména proto, že se podílí na tvorbě genetického materiálu a štěpení buněk v lidském těle. Při nedostatku kyseliny listové hrozí riziko vzniku rozštěpu neurální trubice plodu.

Pokud je těhotenství plánované, je vhodné začít s užíváním doplňků s kyselinou listovou minimálně měsíc před otěhotněním. Pokud těhotenství plánované není, doporučuje se začít užívat kyselinu listovou bezprostředně poté, co žena zjistí, že je těhotná. Největší účinky má kyselina listová během prvního trimestru, protože v tomto období dochází k formování nejdůležitějších částí dítěte, jako jsou mozek nebo mícha.

Zdroj: Freepik.com

Kyselinu listovou je možné suplementovat před těhotenstvím, v prvním i druhém trimestru nebo během celého těhotenství. Ačkoliv je její dostatek nejdůležitější během prvních tří měsíců, užívání v pozdějších stádiích těhotenství v žádném případě nemůže uškodit.

Běžná doporučená denní dávka kyseliny listové je 200 mikrogramů denně, v období před těhotenstvím je možné dávku zvýšit dvojnásobně, tedy až na 400 mikrogramů denně. Během prvního trimestru lze dávku zvýšit až na 800 mikrogramů denně.

V jaké formě přijímat kyselinu listovou

Kyselina listová se nachází v zelenině a ovoci. K dostatku kyseliny listové v lidském těle tedy významně napomáhá zdravý a vyvážený jídelníček. Nejvíce jí je obsaženo v listové zelenině, jako je špenát, polníček, kapusta a zelí. Velké množství kyseliny listové obsahuje také brokolice, chřest nebo hrášek, najdeme ji ale také v ostatní zelenině nebo ovoci, jako jsou pomeranče, hroznové víno, petržel, červená řepa, kedlubna a další. Dále se nachází v játrech a vejcích.

Tepelnou úpravou dochází k znehodnocení kyseliny listové, proto je vhodné zeleninu a ovoce konzumovat čerstvé a tepelně neupravené.

Před těhotenstvím a během těhotenství je možné kyselinu listovou suplementovat ve formě doplňků stravy – ať již v podobě samotné kyseliny listové nebo multivitamínů s obsahem B-komplexu.