Search
Close this search box.

Kdy byste měli vyhledat pomoc psychologa?

Zdroj: Freepik.com

Návštěva psychologa je ještě stále pro mnoho lidí tabu, přesto k tomu není důvod. Když máte potíže se zuby, jdete k zubařovi. Když máte vyrážku, vydáte se na kožní. A když vás bolí vaše duše a psychika, není důvod, proč byste neměli vyhledat pomoc psychologa.

Návštěva psychologa není ostuda

Zatímco fyzické potíže se prokazují jednodušeji, ty duševní nikdo nevidí. Nevíme, jak vypadají, jaký mají tvar, barvu či zvuk. Víme pouze to, jak to dopadá, když péči o své duševní zdraví zanedbáme. Léčba pak může trvat i několik let. Psychoterapie není nic ostudného – často je to jediný způsob, jak se můžeme zbavit svých psychických potíží. To, že si přiznáme, že nejsme v pořádku a potřebujeme pomoc, je v pořádku.

Jak poznáte varovné příznaky?

O tom, že byste měli navštívit odborníka, vás bude vaše psychika nenápadně informovat i několik týdnů dopředu. Jde o varovné signály, které vás postupně začnou omezovat i v běžném životě. Patří mezi ně potíže se spánkem, ale i touha prospat celý den.

Dále pak nechuť vycházet ven mezi lidi, potkávat se s přáteli. Neschopnost projevovat emoce, zejména ty pozitivní. Ale i nepříjemné pocity, které se stupňují – stálé napětí, neurčitý nebo iracionální strach. Čím silnější tyto pocity jsou, tím rychleji byste měli vyhledat odbornou pomoc.

Psychologa se bát nemusíte

Možná si říkáte, že si se svými problémy poradíte vy sami, případně spoléháte na pomoc svých přátel. Nezapomínejte však na to, že odborník se dané problematice věnuje dlouhá léta a má znalosti, které mohou proces vaší léčby urychlit.

Psycholog vám pomůže vidět vaše potíže z jiné perspektivy a navede vás k tomu, abyste své potíže zvládali řešit. U psychologa navíc máte jistotu, že o vašich problémech neřekne nikomu dalšímu. Prostředí terapie je bezpečné – nemůže vynášet informace ani mezi vaši rodinu.

To, že začnete chodit k odborníkovi, z vás nedělá slabocha. Zlomeninu si také neléčíte sami. Pokud budete chodit na terapie, je to pouze vaše věc – navíc nebudete plýtvat svými silami na způsoby léčby, které nefungují.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám