Search
Close this search box.

Jojo efekt: Jak mu zabránit a udržet svou váhu stabilní

Zdroj: Freepik.com

Jojo efekt je fenomén, který mnoho lidí zná a bohužel často zažívá. Po úspěšné dietě se mnozí vracejí ke svým původním stravovacím návykům a hmotnost se opět vrátí. Jak tento cyklus zastavit? 

Jojo efekt je stav, kdy po redukci hmotnosti dochází k následnému zvýšení váhy nad původní hodnotu, po dietě nebo úbytku hmotnosti. Tento cyklus je frustrující a může mít negativní dopady na fyzické i psychické zdraví jedince. 

Abychom předešli jojo efektu a udrželi si svou váhu stabilní, je důležité rozumět jeho příčinám a zvolit dlouhodobě udržitelný přístup k životnímu stylu.

Příčiny jojo efektu

Jojo efekt může být způsoben několika faktory, včetně rychlého úbytku hmotnosti, nedostatečného plánování stravy, nedostatečného cvičení, pomalého metabolismu nebo emocionálního přejídání. Rychlá ztráta hmotnosti, která je typická při extrémních dietách, může vést k narušení metabolismu a snížení svalové hmoty, což zvyšuje váhu po návratu k původním stravovacím návykům. 

Jak předejít jojo efektu

  • Zvolte dlouhodobě udržitelný přístup: Místo extrémních diet se zaměřte na dlouhodobé změny ve stravovacích návycích. Najděte si životní styl, který lze udržet i při dosažení cílové váhy.
  • Plánujte své jídlo: Plánování jídel vám může pomoci předejít emocionálnímu přejídání a udržet stabilní hmotnost.
  • Pravidelná aktivita: Pravidelné stravování i cvičení udržuje metabolismus aktivní a pomáhá vám udržet svalovou hmotu.
  • Zdravé stravovací návyky: Zahrňte do své stravy vyvážené množství bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a komplexních sacharidů. Omezte příjem prázdných kalorií z nezdravých potravin a cukrů.

Zdroj: gymbeam.cz, ketofit.cz

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám