Search
Close this search box.

Diabetes: Co byste měli jíst, a čemu se naopak vyhnout?

Zdroj: Freepik.com

Trpíte diabetem? Pak jistě víte, jak důležitá je v případě vaší nemoci dieta. Stravování při cukrovce by mělo být vyvážené, chybět by neměl ani pohyb. Nejste si jisti tím, co jíst a nejíst při cukrovce? Pak vám řekneme, které stravovací způsoby vám pomohou.

Dieta při cukrovce je důležitá

Pokud trpíte některou z forem diabetu, neměli byste svou nemoc podceňovat. O tom, jaká terapie je pro vás vhodná, se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který určí nejvhodnější způsob vaší léčby. Ať už trpíte jakoukoliv formou cukrovky, je u vás důležitá dieta – ta pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. 

Dietu při cukrovce zvládnete

Pokud si myslíte, že při cukrovce můžete konzumovat pouze dia potraviny a že je dieta velmi přísná, můžete být v klidu. Ve skutečnosti jde spíše o zdravý, vyvážený a racionální jídelníček, podle kterého se může řídit takřka kdokoliv. Jedním ze způsobů, jak můžete snížit cukr v krvi, je omezení konzumace všech přímých cukrů. Diabetici by se tedy měli vyhýbat cukru a medu, dále pak sladkostem a dezertům – čokoládě, dortům či zmrzlině.

Dieta pro osoby trpící diabetem by neměla obsahovat ani smažená nebo příliš tučná jídla. Diabetici by se měli vyhýbat také alkoholu – konzumaci piva, vína a lihovin. Při jídle mimo domov se zaměřte na složení vašich pokrmů, důležitý je poměr bílkovin a sacharidů.

Zjednodušeně ale lze říct, že i diabetici mohou jíst téměř cokoliv, pokud některé potraviny škodící jejich zdraví vymění za ty, které jim tolik neublíží. Mléčnou čokoládu lze nahradit čokoládou hořkou, pár piv lze nahradit jednou deci suchého vína.

Co můžete jíst při cukrovce?

Jídelníček diabetika může obsahovat tyto potraviny:

zeleninu, ovoce s nízkým obsahem cukru (bobuloviny, jablka, jahody), vaječné bílky, ořechy a semínka, ryby, mořské plody, bílé maso, sýry s nízkým obsahem tuku, bílé jogurty, kefíry, acidofilní mléka, sádlo, zastudena lisované oleje, máslo, celozrnné těstoviny, brambory, luštěniny, rýži, pohanku, jáhly, bulgur, quinou, celozrnné pečivo, hořkou čokoládu

Co byste neměli jíst při cukrovce?

Jídelníček diabetika by neměl obsahovat:

zeleninu ve sladkokyselém nálevu, marmelády, ovocné přesnídávky, sušené ovoce, kompoty, polotovary, konzervy, hranolky, pečené brambory, bílou rýži, knedlíky, bílé těstoviny, bílé pečivo, rýžové chlebíčky, ovocné jogurty, tvarohy, pudinky, tavené sýry, tučné maso, uzeniny, rybí prsty, rafinované oleje, sladkosti, zákusky, mléčnou čokoládu, cukr, sirupy, med, kečup, majonézu, hořčici

A co pití?

Pokud nechcete pít pouze čistou vodu, můžete si do ní přidat trochu citronu. Vyzkoušet můžete také neslazené čaje, kávu, ale i Meltu nebo Caro. Dejte si však pozor na konzumaci džusů, limonád, smoothie, sladkých čajů, kakaa či kávy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám