Menopauza, známá také jako ženský přechod nebo klimakterium, je nedílnou součástí života ženy. Nastává většinou okolo 45 – 55 let, často se ale stává, že přichází o pár let dříve, nebo naopak o pár let později.
V období menopauzy dochází ke snížení produkce ženských hormonů estrogenu a progesteronu, snížení funkce vaječníků a postupně úplnému zastavení menstruačního cyklu. Po přechodu již žena nemůže otěhotnět a mít děti.
Každá žena je individuální a má jiné tělo, je tedy jasné, že každá žena prožívá menopauzu jinak. Také příznaky menopauzy mohou být různé a různě silné. Dostatek informací o průběhu přechodu může samotný průběh usnadnit a umožnit vám se na menopauzu a její příznaky připravit.
Menopauza a její fáze
Samotná menopauza se rozděluje na čtyři různé fáze: předčasná menopauza, premenopauza, perimenopauza a postmenopauza.
Předčasná menopauza se týká malého procenta žen. Jde o stav, ve kterém žena započne přechod dříve, než je obvyklé, tedy před čtyřicátým rokem.
Období premenopauzy je nejdelším obdobím v životě ženy, během této doby žena menstruuje, tělo je připravené na reprodukci a může dojít k otěhotnění.
Perimenopauza přichází před samotnou menopauzou a v této době se začínají objevovat první příznaky přechodu. Období může být dlouhé i několik let a mohou ho provázet návaly horka, výkyvy nálad, větší podráždění, nervozita, únava, deprese, bušení srdce, bolest prsou, ztráta chuti na pohlavní styk, noční pocení nebo například potíže se spánkem. Během tohoto období stále může žena otěhotnět, je ale vhodné případné těhotenství ve vyšším věku konzultovat s lékařem.
Postmenopauza je období po samotném přechodu a trvá do konce života ženy. Již nedochází k tak častým projevům příznaků menopauzy, zůstává ale nižší hladina ženských hormonů, které je v případě potřeby možné po domluvě s lékařem doplňovat hormonální léčbou nebo přírodním estrogenem.
Vliv menopauzy na psychiku ženy
Menopauza se nepojí pouze s fyzickými změnami a problémy ženského těla, jako je rychlý tlukot srdce, pocení, bolest prsou a podobně, ale také se změnami psychickými. Mnoho žen v období menopauzy cítí zvýšený stres, podrážděnost, psychickou nepohodu, v některých případech může dojít k depresím.
V dnešní společnosti je sice téma menopauzy stále tabu, ale s jejím zvládnutím vám může pomoci, když se o problémech a příznacích nebudete stydět mluvit se svými blízkými. Rodina, kamarádky a okolí vám mohou být v tomto těžkém období oporou. V případě, že se u vás objeví deprese nebo nezvladatelný stres a podráždění, nebojte se vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Jak zmírnit příznaky menopauzy
Pro zvládnutí menopauzy v psychické i fyzické pohodě je důležité věnovat dostatek času sobě a svému tělu. Zdravou životosprávou můžete příznaky menopauzy významně zmírnit.
Tipy pro snadné zvládnutí menopauzy
- Hýbejte se. Je jedno, zda půjde o obyčejnou chůzi, jízdu na kole nebo plavání. Platí, že jakýkoliv pohyb je lepší než žádný pohyb, sportování pomáhá udržet dobrou náladu a slouží jako prevence vzniku depresí. V období ženského přechodu to platí dvojnásob.
Při výběru aktivity dbejte na své fyzické možnosti a zdraví, i obyčejné procházky mohou významně pomoci období menopauzy zvládnout v psychické i fyzické pohodě. - Dodržujte pitný režim. Pijte vodu, minerální vodu nebo třeba bylinné čaje. Platí, že v období menopauzy je dodržování pitného režimu a vypití minimálně dvou litrů vody za den ještě důležitější než dříve.
- Myslete na zeleninu a ovoce. Snažte se jíst lehká jídla, vařit zdravě a přijímat dostatek vitamínů.
- V případě významných zdravotních komplikací konzultujte svůj zdravotní stav se specialistou – gynekologem nebo se svým obvodním lékařem. V případě potřeby je možné nasadit hormonální léčbu.
- Můžete také zařadit různé doplňky stravy určené pro ženy v přechodu. Tyto doplňky obsahují přírodní estrogeny (fytoestrogeny) a mohou zmírnit příznaky probíhající menopauzy.
Máte nějaké další tipy, které vám nebo vašim blízkým pomohly?