Search
Close this search box.

Znáte rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?

Zdroj: Freepik.com

Necítíte se psychicky dobře, ale nevíte, zda byste měli vyrazit za psychologem nebo psychiatrem? Nemáte tušení, jaký je mezi nimi rozdíl? Pak čtěte dál.

Rozdíl mezi psychologem a psychiatrem?

Máte psychické potíže, které byste chtěli začít řešit, ale nevíte, zda byste měli vyrazit za psychiatrem nebo psychologem? Ptáte se, jaký je mezi nimi rozdíl? Psychiatr je absolventem lékařské fakulty, jeho specializací je psychiatrie a je lékařem. Psycholog je absolventem fakulty filozofické, studoval obor psychologie, má titul Mgr. (psychiatr MUDr.), ten si může vylepšit postgraduálem a získat titul PhDr.

Kromě psychologa a psychiatra můžete potkat také terapeuta, tím se může stát takřka kdokoliv, kdo absolvuje terapeutický výcvik. Ty mohou trvat několik týdnů, ale i několik let. Pokud je váš psycholog současně terapeutem, můžete od něj čekat kvalitní služby. 

Kdo vyhledává služby psychiatra?

Jak jsme již zmínili, psychiatr je lékař a mezi jeho pacienty patří osoby s duševními chorobami. Nepředstavujte si však pouze blázny z amerických komedií. Kromě psychotických pacientů totiž vyhledávají péči psychiatra i lidé neurotičtí. Obvykle jsou to pacienti trpící depresemi, poruchami nálad, spánku, příjmu potravy a podobně.

K psychiatrovi se dostanou také ti, kteří se pokusili o sebevraždu, a nevyšla jim – aby se zamezilo dalšímu pokusu. Pokud svým jednáním jedinec ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí, může být na psychiatrii hospitalizován i proti své vůli. Psychiatr spolupracuje se zdravotními sestrami, ošetřovateli a psychologem, pacienta diagnostikuje a léčí. Velmi zjednodušeně můžeme říct, že psychiatr může léčit léky, psycholog svými slovy.

A co řeší psycholog?

Psycholog může být poradenský, klinický nebo psychoterapeut. Klinický psycholog pracuje v nemocnici nebo léčebně, mívá atestaci z klinické psychologie. K němu půjdete, pokud jsou vaše potíže blízké některé z výše uvedených diagnóz. 

Psychiatrie je mezi lidmi stále jakýmsi tabu, o kterém nemluví. A když už k někomu člověk jde, je to většinou právě psycholog. V posledních letech se o nich mluví podstatně víc. Velmi často se může stát, že vás psycholog pošle k psychiatrovi, ale i naopak. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám