Znáte nejlepší přírodní čistič ledvin? Tak to je zlatobýl. A kde ho najdeme? Tip na domácí recept? To vše se dozvíte v článku.
Zlatobýl obecný
Zlatobýl obecný můžeme vidět i pod názvem celík zlatobýl. Je to naše původní vytrvalá bylina, kvete žlutě a dorůstá výšky jednoho metru. Lodyhu má rýhovatou a nevětvenou, nad zemí bývá nafialovělá. Listy má střídavě, a čím výš jsou, tím jsou menší a užší. Květenství se pyšní bohatými květními úbory, s nádhernou žlutou barvou. Po odkvětu najdeme plod ve formě nažky s jemným chmýřím. Zlatobýl kvete od července do září.
Výskyt
Zlatobýl je rozšířený po celé Evropě, u nás je roztroušený a roste téměř všude. Tato bylinka má ráda polostín. Svědčí jí vlhčí stanoviště, takže ji můžeme najít například na okrajích lesů, na různých loukách a rumištích, ale také v křovinatých stráních.
Co sbíráme u zlatobýlu?
Zlatobýl má léčivou nať. Ideálně bylinu stříháme přibližně v polovině a odnášíme si horní kvetoucí část. Doba, kdy sbírat léčivky, se liší podle konkrétních druhů. Zlatobýl sbíráme v době květu – od července do září. Pro sběr této bylinky je ideální doba kolem oběda a ve slunný den. Rozhodně nesbíráme brzy ráno nebo za deštivého počasí, byliny obecně by se mohly zapařit a zplesnivět. Svázanou do svazků ji pomalu sušíme ve stínu a zavěšenou. Pokud ji dáme do průvanu, měla by si uchovat svou barvu.
Bylinu můžeme využít i na tinkturu. To jsou dvě nejčastější formy, ve které bylinu užíváme – tinktura a sušená bylina, ideálně na čaj či odvar a také v kombinaci s dalšími bylinkami.
Na co vše lze zlatobýl použít?
Zlatobýl se využívá hojně v lidovém léčitelství a využívá ho i farmacie. Nejčastěji na zlatobýl narazíme při léčbě ledvinových onemocnění, používá se při zánětech močových cest a dá se použít zevně na kožní choroby.
To však není všechno. Obecně tedy zlatobýl působí dezinfekčně a močopudně. Dokáže rozpustit i menší ledvinové kamínky. Má protizánětlivé účinky, podporuje látkovou výměnu. Možná vás překvapí informace, že dokáže zmírnit zbytnělost prostaty u mužů, u žen napomáhá zmírnit menstruační krvácení. Je také vhodný proti průjmu. U kožních chorob je vhodný například na ekzémy a hojící se rány.

Tipy na recepty
Čaj ze zlatobýlu
Čaj je vhodný na pročištění těla a podporu funkce ledvin, pomůže i při chorobě ledvin.
Jak na něj?
Připravte si usušenou nať, přibližně jednu a půl lžičky smíchejte s 250 ml studené vody a společně přiveďte k varu. Nechte louhovat 2 minuty a sceďte. Tohoto čaje můžete vypít maximálně tři šálky za den.
Odvar ze zlatobýlu
Odvar využijete při léčbě ran a ekzémů.
Jak si takový odvar připravit?
Do 250 ml studené vody dáme 5 čajových lžiček sušené natě a přivedeme k varu. Tentokrát budeme louhovat déle, a to asi 15 minut. Odvar si opět scedíme a namáčíme do něj například gázu nebo plátýnko, které následně budeme přikládat na postižená místa, ať už ekzematická nebo na nějakou ránu.