Search
Close this search box.

Zinek: pro snadnější hojení vašich ran

Zdroj: Freepik.com

Zinek, důležitý minerál přítomný v každé vaší buňce, bez kterého se neobejde vaše pokožka, kosti ani vlasy. Zinek navíc pohotově bojuje proti oxidativnímu stresu a celkově se snaží udržet celé vaše tělo v harmonii. Můžete ho získat buď z potravy, nebo formou doplňků stravy. Přínosy pro lidský organismus jsou nepopiratelné.

Blahodárný zinek se ukrývá v určitých potravinách, jejichž výčet je poměrně obsáhlý. Důležité je také vědět, jak poznat nedostatek či naopak nadbytek zmiňovaného minerálu a jak ho v případě nouze doplnit.

Na co je dobrý zinek v potravinách?

Zinek v potravinách je nezbytný pro správnou funkci všech buněk v lidském těle. Napomáhá kvalitnímu trávení přijaté potravy, s čímž úzce souvisí i proces hubnutí. Jestliže se ve vašem těle nachází dostatek zinku, snadněji se vám budou hojit i všechny tržné rány. Pokožka se nejenom rychleji zregeneruje, ale navíc ještě získá větší elasticitu.

Zinek patří k těm vůbec nejdůležitějším minerálním látkám, které lidské tělo potřebuje pro správnou funkci. Dalšími zástupci jsou jód, vápník, hořčík, selen a draslík. Pestrá a vyvážená strava je zkrátka pro každého velmi důležitá. O to větší pozor byste si měli dát, pokud se řadíte do skupiny starších lidí, dětí, tvrdě pracujících nebo ke sportovcům. 

Zinek potraviny vs. zinek tablety

Možností, jak svému tělu dodat zinek, je několik. Nejčastější je samozřejmě příjem zinku z potravy. Mezi potraviny bohaté na zinek řadíme především hovězí maso, dýňová semínka a ústřice. Dalšími surovinami bohatými na zinek jsou ovesné vločky, cizrna, luštěniny nebo řecký jogurt s ořechy. Pozor si dávejte na přemíru konzumace bílého pečiva, sladkostí a tučných jídel, ty totiž snižují vstřebávání zinku.

Dalším tipem, jak doplnit zinek, jsou zinek tablety. Dají se pořídit v téměř jakékoliv lékárně nebo prodejně zdravé výživy. Obvykle se užívá jedna tableta denně, díky které si zajistíte pravidelný přísun zinku se všemi jeho benefity.

Jak se projevuje nedostatek a nadbytek zinku?

Nejčastějším jevem, který značí, že vaše tělo obsahuje nedostatek zinku, je právě špatné hojení ran. Dalším projevem mohou být malé bílé skvrnky na nehtech, jelikož při optimálním obsahu zinku jsou nehty zdravé a pevné. Nedostatek se zároveň může poznat díky časté únavě, vypadávání vlasů, celkové slabosti nebo různým vyrážkám.

Naopak nadbytek zinku je poměrně ojedinělý, avšak když u jedince nastane, poznáte to tak, že často zvrací, bojuje s průjmem nebo ho sužují bolesti svalů. V tomto případě si raději nechte poradit od lékárníka, jak s nadbytkem zinku efektivně bojovat.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na