Recyklace plastů a obalových materiálů je hodně diskutovaným tématem napříč celým světem. Proto jsme se rozhodli napsat článek, který se této problematice bude věnovat v kontextu s obalovými materiály kosmetiky.
Recyklace plastů stále pokulhává
Recyklace plastů je v České republice poměrně na vzestupu, a to je dobrá zpráva. Celé počínání potvrzují údaje Ministerstva pro životní prostředí. Například v roce 2017 bylo recyklováno 76,2 % obalů. Pokud se však podíváme do minulosti, nebylo tomu vždy tak, v roce 2003 prošlo recyklací pouhých 51,4 %.
Navzdory těmto výsledkům jsou plasty v ČR nejméně recyklovaným obalovým materiálem vůbec. Bohužel se i tak každým rokem dostane do vodních toků 8 milionů tun plastů. Pro lepší názornost je to asi jeden popelářský vůz plný odpadků za každou minutu. Prognózy hovoří, že do roku 2030 se množství zvýší na dvě popelářská vozidla a do roku 2050 dokonce na čtyři vozidla během jedné minuty!
Vrácení obalů kosmetických výrobků zpět výrobcům
Co byste řekli tomu, vrátit obal od krému, pudru nebo jiné kosmetiky tam, kde jste ji koupili? Jedná se o dobrý nápad, se kterým se již nějakou dobu operuje, a dokonce je již zaveden v praxi. Zajímá vás, kdo obaly bere zpět a jestli je to vlastně ekologické? Ono vrátit obal se lehce řekne, a ještě lépe udělá, nicméně z pohledu výrobce je to značná komplikace, proč? Takový obal nelze znovu použít ani tehdy, pokud by byl dokonale vymytý a zbavený bakterií. Pro znovupoužití obalu existují přísné podmínky a směrnice, které jsou uvedeny v Zákoně o obalech Hlava II: Základní povinnosti při nakládání s obaly a odpady z obalů.
A zde nastává kámen úrazu, protože výrobce smí použít určitý typ obalu tehdy, pokud je důkladně vyčištěn specializovanou firmou. To výrobcům značně ztěžuje situaci, protože nejsou schopni ve vlastních podmínkách obal uvést do stavu, který by se mohl opět použít. Nyní je na místě otázka, co je ekologické. Buď obal odešle výrobce někam na odborné čištění, nebo ho spotřebitel odnese do sběrného dvora na recyklaci. Každý proces zanechá určité ekologické stopy, v případě sběrného dvora značně menší.
Jaké firmy umožňují vrácení obalů?
Ať je již situace jakákoliv, najdou se na našem trhu výrobci, kteří zkrátka tuto službu svým zákazníkům nabízejí. Jedná se o trojici výrobců ze Slovenska, a to Soaphoria, Mylo a Jemnô. Vrátit lze:
- skleněné obaly
- plastové obaly (někdy)
- krabičky
A pozor, musíte je nechat vyčistit, a to na vlastní náklady! Na oplátku vám zmíněné firmy obal vykoupí za předem danou částku.

Další způsoby pro snižování množství plastů
Kromě umývání obalů existují také jiné možnosti, jak redukovat výrobu plastů v kosmetickém průmyslu. Někteří výrobci například používají výhradně recyklovatelné sklo a jiné ekologické materiály. Pokud je již nutné něco tisknout, používají se přítlačné kotouče bez chemie a ekologické barvy s nízkým nebo žádným obsahem minerálních olejů.
Nově se do omezování používání obalových materiálů nešetrných k přírodě přidala také firma EXOTIC HERBS, která své čistě přírodní doplňky stravy dává do recyklovatelných papírových tub a kompostovatelných sáčků. Za to mají od nás poklonu a doufejme, že podobných kroků k ochraně naší planety se dočkáme i od dalších firem.
Zero waste se netýká jen kosmetiky – zapojit se můžete hned
Pokud se tedy chcete podílet na ochraně naší planety, zkuste omezit nákup výrobků v plastových obalech, kupte si látkové sáčky na potraviny, nákup dávejte do znovupoužitelné nákupní tašky a podporujte svými nákupy obchody, které umožňují nákup bez obalu nebo mají své produkty v eco friendly balení.
Tip: Rozdíly mezi přírodní kosmetikou a syntetickou, sáhněte po té přírodní, uděláte pro svou pleť víc a i ve stáří bude vaše pleť zářit.