Search
Close this search box.

Ženšen pravý a jeho pěstování

Zdroj: Freepik.com

Ženšen pravý (Panax ginseng) je rostlina, kterou můžete znát také pod názvem všehoj ženšenový. Název této léčivky bývá odvozován od čínského znaku „člověčí kořen“ či „síla země v podobě člověka“. Víte, jak se tato bylina pěstuje?

Ženšen bývá označován jako kořen života či božská tráva. Botanický název ženšenu Panax má původ v řeckém slově panacea – všehojící. Lidé, kteří žijí v místě jeho přirozeného výskytu, ho používají odpradávna jako uznávanou bylinu, která přinese harmonii vaší mysli i tělu. Pozitivně působí také na plodnost a potenci.

Jak poznáte ženšen

Ženšen pravý dorůstá výšky 30 až 60 cm – je to vzpřímená a vytrvalá bylina. Podzemní část je tvořena mohutnou kořenovou hlavou typického nepravidelného tvaru. Připomínat vám může lidské tělo.

Z každé rostliny vyrůstají 1 až 2 kořeny, které dosahují délky až 20 cm a šířky cca 3 cm. Kořeny ženšenu jsou rozvětveny řídce a mírně. Zpracovává se kořen hlavní, ale i kořeny postranní. 

Nadzemní část rostliny každoročně odumírá. Na jaře z pupenů v kořenu vyroste nová. Nadzemní část ženšenu se dá využít také – například v podobě vynikajícího čaje. 

Jak se ženšen pěstuje

Pěstování ženšenu pravého je v našich podmínkách velmi obtížné. Ne nadarmo jedno staré čínské přísloví říká, že je snazší vycvičit starého tygra, než vypěstovat kořen ženšenu. Ženšen vyžaduje specifické půdní a mikroklimatické podmínky, v nichž roste přirozeně. V nepříznivých podmínkách se rostlina dostane do vegetačního klidu – i na několik desítek let, pokud neuhyne.

Pěstování ženšenu doma

Pokud se však pěstování ženšenu doma nechcete vzdát, můžete si zkusit vypěstovat ženšen pětilistý. Ačkoliv není stejný jako ženšen pravý, obě rostliny mají podobný obsah účinných látek. Ženšen pětilistý roste v horských oblastech na jihu Číny.

Vypěstovat si ho můžete ze semen, mnohem jednodušší je pěstování ze zakoupené sazeničky. Při pěstování ze semen je namočte na 24 hodin do odstáté vody, budou pak rychleji klíčit. Semínka zatlačte asi 0,5 cm do připravené zeminy a umístěte pod skleněný poklop, případně semínka zakryjte igelitovým pytlíkem. Semena tak budou mít dostatečnou vlhkost.

Substrát by měl být dostatečně propustný, ideální je písčitohlinitý. Tento druh ženšenu můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu. Vhodným stanovištěm je polostín až plné slunce. Je to popínavá rostlina, proto potřebuje mít v květináči oporu.

V létě dohnojujte každé dva týdny, substrát udržujte stále vlhký. Zalévejte vodou odstátou v misce. Při přezimování omezte zálivku, světlo však rostlina potřebuje stále.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat