Search
Close this search box.

Zdravé množství alkoholu? Existuje vůbec?

Zdroj: Freepik.com

Jedni tvrdí, že pro naše srdce není bezpečné vůbec žádné množství alkoholu (WHF), jiní toto tvrzení kritizují. Existuje totiž řada vědeckých studií, které ukazují, že mírná konzumace alkoholu cévnímu systému neškodí, naopak mu může prospívat. Jedno je ale jisté – konzumace alkoholu by neměla být doporučována pro podporu vašeho zdraví.

Ačkoliv existuje hned několik národů, které nedají na pravidelnou konzumaci alkoholu dopustit, nelze tvrdit, že je zdraví prospěšný. Jak to ve skutečnosti je?

Co se myslí mírnou konzumací alkoholu?

Pokud jste někdy slyšeli o pozitivech pití mírného množství alkoholu, většinou se tím myslel jeho vliv na kardiovaskulární systém. Právě cévní choroby stojí za asi třetinou všech úmrtí. Mnoho vědeckých studií dokazuje, že mírná konzumace alkoholu může mít na vaše cévy ochranný účinek. Mírnou konzumací se zde myslí asi 15 až 20 gramů alkoholu denně (u žen méně). To odpovídá asi 0,4 litrům piva nebo 0,15 litrů vína denně. 

I zde se však najdou studie, které pozitivní výsledky nepotvrzují. Jisté však je, že se u mírných dávek alkoholu vzhledem ke kardiovaskulárním chorobám zvýšená rizika nevyskytují.

Pozor na nadměrnou konzumaci

Naopak je tomu u nadměrné konzumace alkoholu. Zde je riziko cévních onemocnění vyšší. To samé platí u nárazových konzumentů, kteří některé dny nepijí vůbec a některé naopak hodně. Jaký další vliv na vaše zdraví alkohol má?

Vliv alkoholu na vaše zdraví

Kromě toho, že se v alkoholu nachází mnoho kalorií (takže při jeho pití opravdu nezhubnete), má na vaše tělo i další neblahé účinky. Mezi nejvážnější rizika spojená s dlouhodobým užíváním alkoholu patří: nemoci trávicí soustavy – záněty žaludku, střev a slinivky břišní, vředy, cukrovka, rakovina (dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva). Dále pak onemocnění jater – cirhóza, rakovina nebo zánět.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na