Search
Close this search box.

Zbavte se bolesti žaludku ze stresu

Zdroj: Freepik.com

Zažíváte v poslední době více stresu, než na kolik jste zvyklí? Pak by byl doslova zázrak, kdyby se jeho nadbytek neprojevil na vašem zažívání. Právě o něm se totiž říká, že je to náš druhý mozek a sídlí zde podstatná část naší imunity. Bolí váš žaludek ze stresu? Víme, co vám pomůže.

Stres a žaludeční neuróza

Nadměrné množství stresu se téměř vždy odrazí na lidském zažívání – může se jednat o nevolnosti, nečekané bolesti břicha, nechutenství, pálení žáhy, průjem, nebo naopak zácpu. Tedy o symptomy, které lékaři označují jako žaludeční neurózu. Tento problém spadá mezi funkční poruchy. To znamená, že vyšetření nic neprokáže, přesto vás potíže trápí dál. Pokud se chcete zbavit fyzických důsledků stresu, musíte začít v hlavě.

Negativní emoce a vliv na váš žaludek

V žaludku se nachází mnoho nervů, proto je citlivý na jakékoliv rozrušení. Pokud se jedná o silné negativní emoce, deprese nebo dlouhodobou psychickou nerovnováhu, je téměř nemožné mít žaludek v klidu. Psychickou nepohodu pak doprovází průjem, nadýmání, nevolnost. A to také v případě, že jste nic nejedli. 

Někdy dochází k úplné ztrátě chuti – jako kdyby se vám žaludek snažil naznačit, že nic dalšího nechce. Ani jídlo, ale ani další stres a neklid. Jednou za čas tyto potíže potkají každého – před pohovorem, důležitým životním okamžikem. Problém nastává ve chvíli, kdy jsou potíže trvalého charakteru.

Zbavte se všeho nedůležitého

Ve střevech vzniká až 95 % serotoninu, jedná se o hormon označovaný jako „hormon štěstí“. Lze tedy tvrdit, že spokojené a zdravé trávení znamená klidnější psychiku. Platí to ale i naopak. Pokud se chcete zbavit potíží se žaludkem a být více v klidu, je dobré dbát na vyváženou a pestrou stravu, zároveň byste měli přestat myslet na vše, co vám kazí náladu.

Změnit jídelníček není nic složitého – stačí se vyvarovat velkému množství smažených, tučných jídel a slazeným nápojům. Vhodnější jsou lehčí pokrmy, do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy, semínka, ovesné vločky. K tomu přidejte čistou vodu, zeleninové šťávy a čaje.

Vyzkoušejte bylinky a meditaci

Ke klidnějšímu žaludku vám mohou pomoci také různé bylinky, ale i koření. Vhodné jsou tyto: tymián, máta, pelyněk, heřmánek, třezalka, měsíček, skořice, kurkuma či hřebíček. Pokud nechcete, aby se vám potíže vracely, je nutné zapracovat i na psychice.

Základem je změna životního stylu, přidání pohybu a omezení stresu. Někomu stačí začít cvičit jógu, dalšímu pomůže meditace. Pokud to nezvládnete sami, můžete vyzkoušet návštěvu zkušeného psychologa.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na