Search
Close this search box.

Víme, jak můžete zatočit s přejídáním

Zdroj: Freepik.com

Přejídání zlepšuje náladu a v těle vyvolává příjemné pocity. Má však pouze krátkodobý efekt, zajídání problémů nezdravým jídlem často vede ke zdravotním problémům, přibíraní na váze a mohou se dostavit také návaly viny a paniky. Jak s přejídáním jednou provždy skoncovat? Inspirujte se v našem článku.

Závislost na jídle a přejídání

Záchvatové přejídání je určitá forma závislosti, stejně jako na drogách nebo alkoholu. Při špatné náladě, frustraci nebo nervozitě saháme po kalorických bombách, jako jsou fast food, sladkosti, brambůrky nebo sladké limonády. V těchto potravinách se nachází cukry a soli, které produkují hormon serotonin, který známe jako hormon štěstí. Ten pomáhá dočasně odbourat stres a odlehčí všechny naše problémy. V dlouhodobém měřítku je však přejídání cesta do pekel. Nejenže vám bude špatně od žaludku, ale navíc se z vašeho přejídání může stát vážná porucha příjmu potravy. 

Jídelníček

Jezte pravidelně, nejlépe v menších porcích a častěji. Dopřejte si sytá a nutričně vyvážená jídla, která vám budou chutnat, a nebudete po jejich konzumaci pociťovat hlad. Pokud máte i nadále chuť na nezdravá jídla, znamená to, že váš jídelníček není dostatečně pestrý. Zařaďte do něj více sacharidů, zdravých tuků a vlákniny. Místo sladkého dezertu si dopřejte ovoce, sladké limonády vyměňte za obyčejnou vodu z kohoutku, popřípadě ochucenou o citron. 

Upravte návyky

Jestliže cítíte, že máte opravdu problém s vyjídáním ledničky a sušenek ze šuplíku, soustřeďte se raději na jinou aktivitu, která zaměstná mozek i tělo. Mnoho lidí doporučuje například běh, jízdu na kole nebo cvičení v posilovně. Někomu však může vyhovovat spíše kreativní činnost, například malování, hraní na hudební nástroj, a jiným naopak nejvíce vyhovuje pobyt na čerstvém vzduchu.

Svěřte se

Podpora rodiny a přátel je především v těžkých momentech života nenahraditelná. Pokud máte problém, neuzavírejte se do sebe, svěřte se svým blízkým, kterým na vás opravdu záleží. Při emočním přejídání vám může pomoct také psycholog nebo nutriční terapeut, nebojte se proto vyhledat odbornou pomoc.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na