V březnu se zaměřte na žlučník

Březen je měsíc žlučníku. Že jste to nevěděli? Sice po dlouhé době můžeme konečně přivítat jaro, ale podle staré čínské medicíny je březen označován jako měsíc, kdy je žlučník nejcitlivější.

Funkce žlučníku

Žlučník je umístěný hned pod játry a je takovým jejich pomocným orgánem. Mezi žlučníkem a játry probíhá spousta spolupráce a pokud správně funguje jeden orgán, tak funguje i ten druhý. Primární funkcí žlučníku je skladování a úprava žluči v těle. Žlučník má velký vliv na naše trávení, pomáhá vstřebávat tuky, zajišťuje funkčnost štítné žlázy, ale má vliv i na svaly a šlachy.

Jak poznáme, že žlučníku něco chybí?

Když vašemu žlučníku něco chybí, jako první to poznáte v břiše. Určitě vás potkají nepříjemné bolesti v této oblasti a také velice oblíbené nadýmání, plynatost, průjmy, zácpa a podobně. Indikátor špatné funkce žlučníku je také těžkost i po lehkém jídle a hořká chuť v ústech. Špatná péče o žlučník se může projevit i jako bolest kloubů. Pokud jste na sobě jednu z těchto indikací zaznamenali, je pravděpodobné, že vašemu žlučníku opravdu něco chybí.

bolest břicha

Jak tedy svůj žlučník chránit?

Především omezte jídla, která jsou tučná, ostrá a nadýmavá a zaměřte se na ta, která jsou lehká a svěží. S ovocem a zeleninou nemůžete šlápnout vedle. Z tekutin se snažte vyhnout kávě, alkoholu, černému čaji a mléku. Žlučníku velice pomáhá příjem hořkých bylin, proto doporučujeme ostropestřec mariánský. K dalším bylinkám, které jsou oblíbené pro své schopnosti pomáhat s problémy se žlučníkem jsou například:

  • pampeliška
  • měsíček
  • třezalka
  • pelyněk

Sice nezní jako něco, co byste si rádi přidávali do jídla, ale naštěstí existují i jiné způsoby, jak je vaše tělo může přijímat. Doporučují se v podobě tinktur nebo olejů. Žlučník má rád také zelené jídlo, takže zelenina jako špenát, salát, nebo brokolice by ve vašem jídelníčku rozhodně neměla chybět. A jestli zeleninu nebo ovoce tak úplně nemusíte, dopřejte si aromaterapii například s vůněmi grepu, citrónu nebo pomeranče. Nejen, že pomůžete žlučníku, ale také vás čeká parádní relaxace.

 

Close