Search
Close this search box.

Účinky teplé koupele na vaše zdraví

Zdroj: Freepik.com

Teplá koupel (nebo také lázeň v teplé vodě) je jedním z nejstarších způsobů relaxace a regenerace. Její blahodárné účinky na zdraví a pohodu člověka jsou známé již od dávných dob a velké oblibě se těší dodnes. V následujícím článku si přiblížíme, jaké účinky má teplá koupel na zdraví a proč byste se měli věnovat tomuto druhu relaxace pravidelně.

Uvolnění svalového napětí

Teplá koupel vám může pomoci uvolnit a zmírnit bolesti ve svalech. Teplá voda pomáhá rozpouštět kyselinu mléčnou, která se hromadí ve svalových tkáních po námaze (typicky po sportu), a také zlepšuje krevní oběh, což vám může pomoci snížit svalové křeče a bolesti. Zkrátka vám uvolní celé tělo.

Snížení hladiny stresu

Teplá koupel může mít velký vliv na snížení stresu a úzkosti. Některé studie ukazují, že má teplá voda uklidňující účinky na nervový systém, což může vést k uvolnění svalů a snížení hladiny stresových hormonů, jako je například kortizol. Díky tomu se člověk může cítit klidnější a méně podrážděný. Když do koupele přidáte éterický olej z levandule nebo koupelovou sůl, bude účinek na vaši mysl jistý.

Pro lepší spánek

Teplá koupel ve večerních hodinách může pomoci zlepšit kvalitu spánku, uklidí vás a zahřeje. Když z vany vystoupíte ven, ochladíte se. A právě při nižších teplotách se usíná lépe. Studie také ukazují, že teplá koupel před spaním může pomoci snížit nespavost.

Zlepšení kardiovaskulárního zdraví

Teplá koupel může mít pozitivní vliv na vaše kardiovaskulární zdraví. Pomáhá rozšiřovat cévy a zlepšovat krevní oběh, což může snížit krevní tlak a riziko srdečních chorob. Nezapomínejte však na to, že může být teplá koupel pro některé osoby nevhodná. Zejména pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním, ale i pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem.

Dále není vhodná pro ženy v prvním trimestru těhotenství. Naopak v pozdějších měsících je koupel přínosná.

Zlepšení trávení

Teplá koupel může pomoci zlepšit trávení a snížit riziko zácpy. Teplá voda pomáhá uvolňovat svaly v trávicím traktu a podporuje trávení potravy.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat