Search
Close this search box.

Tymián

Zdroj: Freepik.com

Tymián je aromatická rostlina s univerzální využitelností. Tato rostlina se původně vyskytovala na území Středomoří, ale dnes se pěstuje po celém světě. V medicíně se tymián využívá k léčbě různých onemocnění, v kuchyni zase pro své silné a charakteristické aroma.

Tymián patří do čeledi hluchavkovitých rostlin a jeho latinské jméno je Thymus vulgaris. Tymiánové listy jsou malé a kožovité, s podlouhlým tvarem a světlou barvou. Květy tymiánu jsou drobné, bílé a rostou ve shlucích na vrcholu rostliny.

Silný a aromatický

Tymián se využívá v mnoha kuchyních po celém světě pro svůj silný a aromatický charakter. Používá se jako koření do polévek, omáček, masa, ryb a zeleniny. V Evropě se také používá jako přísada do sýrů, jogurtů a medu. Díky svému silnému aromatu se tymián používá také jako náplň do polštářů nebo koupelových solí, aby pomohl uvolnit svalové napětí a zajistit klidný spánek.

Používá se k léčbě mnoha onemocnění

Tymián má také mnoho zdravotních účinků a používá se k léčbě různých onemocnění. Obsahuje silné antioxidanty a antibakteriální látky, což z něj dělá účinný prostředek proti různým infekcím. Tymián se často používá k léčbě nachlazení, bolesti v krku, kašle a dalších respiračních problémů.

Také snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, a tak pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Tymián se také používá k léčbě zažívacích potíží, jako jsou průjmy, plynatost a křeče. Dále má protizánětlivé a protirakovinné účinky.

V jaké formě se tymián užívá?

Tymián se může užívat v různých formách, včetně čaje, tinktury, kapslí a esenciálního oleje. Při užívání tymiánu je důležité dodržovat doporučenou dávku a nepřekračovat ji. Užívání tymiánu může mít i nežádoucí účinky, jako jsou alergické reakce, zvracení, nevolnost a bolesti hlavy.

Při užívání tymiánu v esenciálním oleji musíme být opatrní, protože tento olej je velmi koncentrovaný a může způsobit podráždění kůže nebo sliznice, pokud se používá příliš často nebo jeho nadměrné množství. 

Vzhledem k tomu, že má mnoho zdravotních výhod, může být skvělým doplňkem každodenní stravy. Tymián může pomoci imunitě, snížit záněty a zlepšit trávení. Pokud si chcete užívat účinků tymiánu, můžete si ho snadno pěstovat na zahradě nebo na balkoně a používat ho jako koření do svých oblíbených jídel.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat