Touleň je vytrvalá bylinka pocházející z jihovýchodní Asie. Lidově se jí přezdívá rybí máta, zejména kvůli velmi výrazné pachuti a vůni. Jak rostlinu pěstovat a kde najde největší využití? Řekneme si v následujícím článku.
Popis touleně srdčité
Druh této cévnaté rostliny je rozšířen zejména v Asii (Indii, Číně a Japonsku). Dorůstá do výšky 30 cm a ve svém přirozeném prostředí dává přednost mokřadům, vlhkým loukám a rýžovým polím. Vyskytuje se ale také na okraji vodních toků nebo nádrží.
Na suchých místech trpí, roste pomalu a není ani mrazuvzdorná. Touleň je nepřehlédnutelná díky zeleno-bílým listům s červenými okraji, které se během sezóny zbarvují do několika barevných odstínů. Bílé květy rozkvétají v červnu a červenci, plody ve tvaru tobolek uzrávají od konce července.
Léčivé účinky
Ve své domovině je používána takřka na všechny nemoci či potíže. Působí protizánětlivě, antibakteriálně, dezinfekčně a antisepticky. Vyzkoušet ji můžete i při očních onemocněních, kožních problémech, plicních onemocněních nebo u ženských problémů, kde účinkuje proti poševnímu výtoku, nepravidelné menstruaci a dokáže zabránit vzniku zánětu močových cest. Konzumace této byliny se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám ani malým dětem.
Využití v kuchyni
Touleň srdčitá je bohatá na mastné kyseliny, terpeny a flavonoidy. U nás se v kuchyni příliš často nepoužívá, plní spíše funkci okrasnou. Listy mají velmi silné aroma, začerstva se přidávají do salátů nebo polévek, zejména ve vietnamské kuchyni. Oddenky se smaží a podávají jako příloha k masu nebo rybě. Rostlinu seženete v květináči v některých zahradnictvích nebo si ji můžete zkusit sami vypěstovat.
Pěstování
Hodí se jako dekorace teras, balkónů nebo zahrad. Bylině se nejvíce bude dařit u jezírka, potoka nebo rybníka, jelikož mnohdy roste přímo ve vodě. Patří k nenáročným rostlinám na údržbu, měla by však být na přímém slunci, neublíží jí ale ani polostín. Dejte si však pozor, pokud se rostlině začne dařit, má tendenci zaplevelovat a šířit se do okolí.