Search
Close this search box.

Tipy pro hormonální rovnováhu

Zdroj: Freepik.com

Hormonální rovnováhu v těle narušuje tvorba androgenů, tzv. mužských hormonů, především testosteronu. Vyšší hladina nacházející se v těle vede k mastné pleti, tvorbě akné a nechtěným chloupkům. S tím souvisí i estrogen, jehož množství v období menstruace kolísá. Může za přibírání na váze, chuť na jídlo, bolest hlavy, snížení libida a nepravidelnou menstruaci. Jak se s hormony vypořádat? Poradíme v následujícím článku.

Projevy a příčiny

Mezi nepříjemné stavy patří hubnutí, únava, stres, padání vlasů, problémy s otěhotněním, bolestivá menstruace, emoční nestabilita nebo změny nálad. Hormonální nerovnováha může mít původ v nezdravém způsobu života, špatném jídelníčku, genetice, nemoci nebo v jiných zdravotních potížích. Nejvíce hormonů ženské tělo produkuje v období puberty, těhotenství a kojení. 

Dodržujte zdravý životní styl

Jezte kvalitní potraviny v menších porcích 3 až 5krát denně, přijímejte dostatečné množství tekutin, vyhýbejte se sladkým nápojům a alkoholu. Zapojte do každodenní rutiny fyzickou aktivitu, která stimuluje metabolismus a trávicí systém. Nezapomínejte ani spánek, alespoň sedm hodin denně. Ve volné chvíli dělejte to, co vás baví a dělá šťastnými. Přečtěte si knížku, poslouchejte hudbu, meditujte, zkrátka redukujte stres na minimum.

Jaké potraviny konzumovat?

Svůj jídelníček můžete obohatit například o jablka, která zajišťují vlákninu pro správnou funkci střev. Chia semínka přidejte do jogurtu nebo ovesné kaše, obsahují zdravé tuky a jsou vysoce hydratační. Avokádo je bohaté na proteiny i zdravé tuky. Na smažení používejte kokosový olej, ten má antibakteriální a protiplísňové účinky. Vyhněte se většímu množství sladkostí, červenému masu, ústřicím nebo mléčným výrobkům, ty naopak prohlubují hormonální dysbalanci.

Byliny na hormonální rovnováhu

Jedna z nejoblíbenějších ženských bylinek je andělika čínská neboli ženský ženšen. Vyrovnává hladinu ženských hormonů, srovnává menstruační cyklus, pomáhá od návalů horka a je vhodná k léčbě anémie. Oproti tomu kontryhel uvolňuje křeče, snižuje PMS, detoxikuje organismus a má příznivý vliv na aknózní pleť. Majoránku, kterou známe z kuchyně, můžeme využít k vyvolání menstruace, utišení hormonálních výkyvů, zklidnění organismu a je také vhodná pro ženy trpící syndromem polycystických vaječníku. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám