Kineziotaping je často využíván k regeneraci, rehabilitaci nebo pouze preventivně. Co vše tejpování obnáší, jaké výhody má a s jakými problémy vám může pomoci? Poradíme vám v následujícím článku.
Co je to tejpování?
Metoda využívající pružné bavlněné pásky je vhodná k docílení funkčnosti svalů, šlach a kloubů, které jsou namoženy či jinak postiženy. Pomáhá při léčbě chronických potíží a výhodou je, že nijak neomezuje funkci svalů, ale ani nenarušuje cirkulaci krve. Správně nalepeným páskem dochází k uvolnění kůže od podkoží, podkoží od pojivové tkáně, čímž vzniká prostor pro uvolnění a prokrvení svalu. Tejp je částečně voděodolný, prodyšný a dobře schne.
Využití tejpování
Při akutní bolesti nebo problémech s pohybovým aparátem (koleno, rameno, záda atd.) můžete tejpování využít. Jakékoliv jiné použití již konzultujte s lékařem. Jedná se především o úrazy, menstruační bolesti, těhotenství a sport.
Výhody
Mezi klady se řadí podpora hojení svalů a vaziva, léčení lymfatických problémů, zmírňování modřin a opuchlin nebo snížení únavy a vyčerpání.
Nechte si poradit
Aby byl kineziotaping opravdu účinný, je důležitá perfektní znalost anatomie lidského těla, zejména svalů a úponů, pohybů v kloubech a mnoho dalšího. Lepit si tejpy podle obrázku nebo návodu na internetu není nejlepší nápad. Poraďte se s fyzioterapeutem a nechte si je nalepit od něj.
Pokud se chcete techniku naučit, dávejte pozor a s pomocí rehabilitačního pracovníka si již v budoucnu budete moct poradit sami. Tejpy si svou elasticitu udržují maximálně pět dní, poté začne klesat, a tím tak skončí užívání. Můžete ho však vyměnit za nový, ale pozor, nechte si minimálně jeden den na odpočinek a regeneraci, než tejp nalepíte.
Kdy raději neaplikovat?
Vyhýbejte se aplikaci při otevřené ráně, ekzémech, akutní trombóze nebo porušení vrstvy kůže.