Search
Close this search box.

Tejpování? Známe jeho výhody

Zdroj: Freepik.com

Kineziotaping je často využíván k regeneraci, rehabilitaci nebo pouze preventivně. Co vše tejpování obnáší, jaké výhody má a s jakými problémy vám může pomoci? Poradíme vám v následujícím článku.

Co je to tejpování?

Metoda využívající pružné bavlněné pásky je vhodná k docílení funkčnosti svalů, šlach a kloubů, které jsou namoženy či jinak postiženy. Pomáhá při léčbě chronických potíží a výhodou je, že nijak neomezuje funkci svalů, ale ani nenarušuje cirkulaci krve. Správně nalepeným páskem dochází k uvolnění kůže od podkoží, podkoží od pojivové tkáně, čímž vzniká prostor pro uvolnění a prokrvení svalu. Tejp je částečně voděodolný, prodyšný a dobře schne. 

Využití tejpování

Při akutní bolesti nebo problémech s pohybovým aparátem (koleno, rameno, záda atd.) můžete tejpování využít. Jakékoliv jiné použití již konzultujte s lékařem. Jedná se především o úrazy, menstruační bolesti, těhotenství a sport. 

Výhody

Mezi klady se řadí podpora hojení svalů a vaziva, léčení lymfatických problémů, zmírňování modřin a opuchlin nebo snížení únavy a vyčerpání. 

Nechte si poradit

Aby byl kineziotaping opravdu účinný, je důležitá perfektní znalost anatomie lidského těla, zejména svalů a úponů, pohybů v kloubech a mnoho dalšího. Lepit si tejpy podle obrázku nebo návodu na internetu není nejlepší nápad. Poraďte se s fyzioterapeutem a nechte si je nalepit od něj. 

Pokud se chcete techniku naučit, dávejte pozor a s pomocí rehabilitačního pracovníka si již v budoucnu budete moct poradit sami. Tejpy si svou elasticitu udržují maximálně pět dní, poté začne klesat, a tím tak skončí užívání. Můžete ho však vyměnit za nový, ale pozor, nechte si minimálně jeden den na odpočinek a regeneraci, než tejp nalepíte.

Kdy raději neaplikovat?

Vyhýbejte se aplikaci při otevřené ráně, ekzémech, akutní trombóze nebo porušení vrstvy kůže.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na