Search
Close this search box.

Svízel

Zdroj: Freepik.com

Svízel, v lidovém léčitelství známý také jako panenský slamník, je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky až 60 centimetrů. Jaké účinky má na náš organismus a při jakých příležitostech je dobré tuto bylinku využít? Inspirujte se v následujícím článku.

Původ

Vytrvalá bylina z čeledi mořenovitých sčítá celkově přes 400 druhů. Řadí se mezi jednoleté rostliny s tuhou dřevnatící lodyhou, květy voní po medu a plody jsou ve tvaru dvounažky. Vyskytuje se zejména ve světlých borových lesích, mezích, křovinatých stráních a při okraji cest. Roste v mírném pásmu Asie, USA, Evropy a Islandu.

Sběr

Nať je vhodná ke sběru v období května až června. Suší se na stinných místech nebo při maximální teplotě 35 °C.

Léčivé účinky

Svízel obsahuje minerály, enzymy, třísloviny, silici, glykosid galiosin, pryskyřici a saponiny. Zlepšuje funkci ledvin, detoxikuje organismus, silně působí proti revmatu, snižuje chuť k jídlu a příznivě působí na lymfatický systém či játra. V minulosti byl vnímán jako plevel, v posledních letech však zájem o jeho užívání opět stoupá. Užívání svízele vždy konzultujte s lékařem, nedoporučuje se těhotným ženám ani malým dětem.

Využití

Ve formě kašovitého obkladu ho můžete přikládat na oteklé klouby, špatně se hojící rány, záněty nebo lehké popáleniny. V podobě čaje je hojně využíván v urologii, kde bojuje proti poruchám lymfatických žláz, vodnatelnosti, chudokrevnosti a bolesti břicha. Kloktáním a vyplachováním čaje vyléčíte tvorbu vole na krku, lidové léčitelství ho doporučuje také proti tvorbě močových kamenů, zadržování moči a nervovým chorobám. 

Svízel je vhodné konzumovat i při vážných onemocněních ledvin, kdy se mají vypít až čtyři šálky čaje denně. Směs ze svízele spaříte, polovinu šálku vypijete nalačno a zbytek po doušcích v průběhu dne. K léčbě dutiny ústní ho žvýkejte buď jako čerstvou bylinu, nebo ve spařené suché formě.

Kosmetika

Tato léčebná bylinka se perfektně hodí také při výrobě kosmetiky. Svízel smíchaný se smetanou regeneruje, vyživuje a zvláčňuje pleť. Ze svízele se vyrábí tradiční mast, která vyhlazuje vrásky, odstraňuje pigmentové skvrny a pomáhá proti povadlé pleti.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na