Search
Close this search box.

Stévie – sladidlo, které najdete v mnoha domácnostech

Zdroj: Freepik.com

Jistě jste si v poslední době všimli, že se cukr začíná přezdívat bílým zlem či jedem. Spousta lidé se snaží najít zdravější alternativu. A k nim patří i stévie. Je ale tato bylina opravdu zdraví prospěšná? Nebo jde jen o promyšlený tah, jak udělat jídlo „na oko“ zdravějším?

Co je stévie?

Stévie (Stevia rabaudia) se nazývá také jako stévie sladká. Je to bíle kvetoucí rostlina, která pochází z Jižní Ameriky, může dorůstat výšky až půl metru. Ke slazení se používá výtažek z listů stévie. Za její schopnost sladit zodpovídají glykosidy, souhrnně označované jako steviosidy. Věděli jste, že je až 300krát sladší než obyčejný řepný cukr? Narozdíl od něj má ale glykosid téměř nulovou kalorickou hodnotu – tělo ho navíc není schopno strávit, proto projde tělem podobně jako voda či vláknina.

Co bystě měli o stévii vědět

Zatímco v Japonsku se stévie používá ke slazení přes 30 let, Evropský úřad pro kontrolu potravin její používání schválil poměrně nedávno – v roce 2011. Uznali, že ji lze používat jako bezpečné náhradní sladidlo. Stévii najdete pod označením E 960.

Ačkoliv je použití stévie jako sladidla bezpečné, její konzumace se neodporučuje těhotným a kojícím ženám, současně nebyla schválena pro použití v dětské výživě.

Proč používat stévii?

  • stévie nezvyšuje hladinu cukru v krvi
  • neobsahuje glukózu ani sacharózu, je vhodná pro diabetiky
  • lze ji používat jako náhražku za jiná syntetická sladidla

Jak můžete stévii používat?

Protože stévii nebudete konzumovat po kilogramech denně, nemusíte mít z jejího použití ve své kuchyni žádné obavy. Její výhodou je obsah minima kalorií, proto se hodí těm, kteří chtějí hubnout. Můžete ji používat na pečení, vaření, ale také k oslazení čaje či kávy. Na rozdíl od jiných sladidel má příjemnou a přirozenou chuť.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám