Search
Close this search box.

Sněženka podsněžník: kráska, která může i pomáhat

Zdroj: Freepik.com

Sněženku zná většina lidí především jako jednoho z prvních poslů jara. Věděli jste ale, že má tato na první pohled krásná kytička také léčivé účinky? Nikdy však nezapomínejte na to, že je jedovatá. I proto buďte při jejím využití opatrní.

Kde rostou sněženky?

Sněženka roste hlavně na jihu Evropy a v západní Asii. Najdete ji ale také jinde – zejména pak ve vlhké půdě. V dřívějších časech se dala hojně najít i na území České republiky, v současnosti patří mezi ohrožené druhy. Ve volné přírodě je chráněna, ale pěstuje se v parcích nebo na zahradách. 

Jak poznáte sněženku a kdy sněženka roste?

Sněženka podsněžník je vytrvalá rostlina z čeledi amarylkovitých, která dosahuje výšky cca 20 cm. Má jednoduchou vejčitou cibulku a dva až tři úzké listy. Mezi nimi najdete stvol, na jehož konci se od února do března objevuje jeden bílý květ. Plodem sněženky je trojpouzdrá tobolka. Sněženka obsahuje alkaloidy a sbírá se nať a cibulka. 

Sněženka podsněžník je jedovatá

Sněženka není hezká pouze na pohled, ale navíc má léčivé účinky. Jak jsme už ale zmínili, patří mezi mírně jedovaté rostliny. Protože obsahuje alkaloidy, které jsou především v cibulce, může při pozření způsobit průjmy, zvracení nebo bolesti břicha. 

Ačkoliv jsou tyto látky jedovaté, podávané v menším množství mohou pomoci. A jak?

Léčivé účinky sněženky

Bojuje proti demenci

Lékařský výzkum prokázal, že může sněženka pomoci lidem trpícím Alzheimerovou chorobou. Rozvoj této nemoci lze zpomalit díky galantaminu, alkaloidu z některých druhů sněženek. Tato látka se mimo jiné používá i při léčbě traumatických poranění nervového systému.

Lék proti bolestem hlavy

V současnosti někteří akademici tvrdí, že je lektin (přírodní toxin obsažený ve sněžence) schopen bojovat proti viru HIV. Dokonce působí jako protijed proti některým halucinogenům, tlumí bolesti hlavy – a to navzdory tomu, že cibule sněženek jsou při konzumaci jedovaté. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám