Search
Close this search box.

Šikana v práci? Poznejte bossing a mobbing

Zdroj: Freepik.com

Šikana v práci není žádnou novinkou – je tady snad odjakživa. To však neznamená, že si to musíte nechat líbit. Vztahy mezi lidmi byly složité vždycky. A je jedno, zda jde o rodinné, partnerské nebo pracovní. Někteří lidé kvůli tomu zažívají šikanu na pracovišti, která ale v pořádku není. Víte, jak takovou šikanu poznáte a jaké následky na vás může zanechat?

Nikdy se nemůžete zalíbit všem. A to ani v případě, že se o to snažíte, typicky třeba v práci. Vždy se najde někdo, komu nebudete sympatičtí, kdo na vás bude žárlit. Spouštěčem této nenávisti může být cokoliv. Normálně by člověk přijal odlišnost ostatních, ale pro jiné je to důvod k šikaně. Pokud dojde na tu pracovní, má postižená osoba ze života peklo.

Co je šikana na pracovišti?

Šikana na pracovišti, ale obecně i jakákoliv jiná šikana, je chování, které vede k psychickému a fyzickému týrání. Podílejí se na ní jak jednotlivci, tak i skupiny. Například ve škole se často k agresorovi přidávají další osoby. Právě škola je místem, kde se lidé se šikanou setkávají nejdříve. Setkat se s ní ale můžete kdekoliv.

Jaké jsou druhy šikany?

Šikana se rozlišuje na šikanu psychickou a fyzickou. Oba typy šikany mohou fungovat samostatně, ale i společně. Psychická šikana se projevuje pomluvami, posměchem, ale i vynecháváním důležitých informací, které mohou například v práci způsobit velké problémy. Když vám kolega zatají, že máte něco udělat, nebo vám řekne špatné datum, do kdy má být něco hotové. Psychická šikana může přerůst do šikany fyzické, která zahrnuje tělesné útoky. Agresorům není cizí kradení a rozbíjení věcí, blokace vstupu či odchodu, bití, někdy i sexuální obtěžování.

Mobbing a bossing – co to je?

Šikana na pracovišti se dělí na mobbing a bossing. Mobbing je druh šikany, kdy se kolektiv spojí a znepříjemňuje život jedné osobě. Toto jednání je často nenápadné, skryté a těžce se proti němu hledají důkazy. Bossing je pak forma šikany, kdy šikanuje šéf své podřízené. To může dělat přehnanou kontrolou docházky, vyhrožováním, trestáním za téměř neexistující prohřešky. Může vám zadávat nesplnitelné úkoly, ale klidně vás i sexuálně obtěžovat.

Jaké dopady s sebou šikana na pracovišti přináší

Člověk, který prochází šikanou na pracovišti, je často poznamenaný trvale. Občas to může dojít do stádia, kdy chce ukončit svůj život. Vždy je důležité v takovém případě vyhledat pomoc psychologa. Oběť šikany může trpět nízkým sebevědomím, depresemi a úzkostmi. Může začít užívat návykové látky, mít pocity frustrace a bezmoci.

Jak se vypořádat se šikanou na pracovišti

Pokud vás agresor trápí pravidelně, zkuste najít někoho, komu se můžete svěřit. V případě šikany ze strany manažera se můžete obrátit na vedení, případně na personální oddělení. V případě šikany ze strany kolektivu je potřeba oslovit nadřízeného a zeptat se na řešení dané situace. Ideální je, pokud u sebe budete mít důkazy, ty pak předložte.

Zažili jste šikanu na pracovišti?

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články