Search
Close this search box.

Recept na domácí granolu

Zdroj: Freepik.com

Granola je křupavá zapékaná směs, která se skládá především z ovesných vloček, semínek, ořechů a sušeného ovoce. Je ideální volbou na snídani nebo svačinu. Můžete ji zakoupit v obchodě již připravenou ke konzumaci, ale také si ji připravit doma. Příprava není vůbec složitá a výhodou je, že použijete pouze suroviny, které vám chutnají a neobsahují zbytečný cukr nebo přidané látky. 

V uzavřené nádobě, kterou budete skladovat v chladu a temnu, vám vydrží až tři týdny. Pokud neholdujete sladkému, zkuste granolu použít na slano, například jako posypku na rizoto, těstoviny nebo salát. Dnes si společně připravíme sladkou variantu, kterou zvládne opravdu každý.

Granola – svačinka plná vitamínů

Základní surovinou jsou ovesné vločky. Ty dodají tělu potřebnou energii, jelikož obsahují komplexní sacharidy a jsou také zdrojem vlákniny, antioxidantů, tuků a minerálů. Jejich konzumace pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Vločky ideálně kombinujeme se semínky, vhodná jsou především chia nebo slunečnicová, dále s ořechy a ovocem. Pokud chcete opravdu sladkou granolu, můžete přidat kakao nebo skořici.

Domácí granola: Recept

Budete potřebovat:

2 šálky ovesných vloček
1 šálek libovolných ořechů (doporučují se mandle nebo lískové ořechy)
1 šálek sušeného ovoce
50 g slunečnicových semínek
2 lžičky skořice
2 lžíce kokosového oleje
2 lžíce medu (můžete nahradit javorovým sirupem)
1 lžíci kakaa

Postup:

Troubu předehřejte na 160 °C a plech vystelte pečicím papírem. Ořechy nahrubo nasekejte a smíchejte se suchými ingrediencemi (vločkami, semínky, ovocem, kakaem a skořicí). Směs zalijte medem nebo sirupem a přidejte kokosový olej. Vše pořádně promíchejte, rozprostřete na plech a vložte do trouby. Pečte 30 minut. Granolu často obracejte, aby se opekla ze všech stran a nespálila se. Hotovou granolu nechte vychladnout a přemístěte ji do uzavíratelné nádoby. Můžete podávat s mlékem, jogurtem, čerstvým ovocem, možností je mnoho.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám