Search
Close this search box.

Proč začít jíst bylinky?

Zdroj: Freepik.com

Léčivé rostliny jsou známé odnepaměti. My si je pamatujeme především z povídání našich babiček nebo z herbářů. Jaký vliv mají bylinky na naše tělo a proč bychom je měli zařadit do jídelníčku? Přečtěte si náš článek a inspirujte se tipy, které vám přinášíme.

Sběr

Sbírejte pouze byliny, které opravdu znáte a máte s nimi zkušenost, důkladně si je prohlédněte, abyste si náhodou domů nepřinesli nejedlou či jedovatou rostlinu. Navštěvujte pouze chemicky neošetřovaná místa a nasbírané byliny uchovávejte nejlépe v látkovém pytlíku. Ten nezapomeňte pořádně protřepat, abyste nekonzumovali brouky nebo špínu, která se na nich může nacházet.

Oživují chuť i barvu

Díky bylinkám poznáte chuťovou rozmanitost, kterou v supermarketech nenajdete. Běžně jsme zvyklí pouze na sladkou a slanou chuť, což je obrovská škoda, jelikož například hořká chuť je pro organismus velice důležitá, posiluje zdraví a dodává tělu živiny. Byliny nejenže obohatí chuť jídla, ale dodají mu barvu, vzhled i vůni. Navíc dokážou nahradit sůl, proto se je nebojte zařadit do svého jídelníčku.

Pozitivní vliv na zdraví

Většina bylinek se kromě kulinářských potřeb využívá také v domácím léčitelství. Mnohé z nich snižují hladinu cholesterolu, regulují krevní tlak, přispívají k prevenci chorob a mají protizánětlivé nebo antioxidační účinky. Obsahují také minerály, vitamíny a bioaktivní látky.  

Využití v kuchyni

Jemnější bylinky, jako například pažitka nebo bazalka, se nejlépe využijí těsně před podáváním, aby neztratily svou chuť a barvu. Naopak byliny s výraznou chutí, mezi které se řadí libeček, fenykl či celerová nať, můžete do jídla přidávat již v průběhu vaření. Uvolní tak aromatické látky a jejich chuť se příjemně rozloží do celého pokrmu. Bylinky se hodí prakticky ke každému jídlu – od zeleninového salátu až po vývar, ryby nebo maso. 

Čerstvost

Čerstvé potraviny jsou daleko výživnější než běžné rostliny, které jsou pěstovány v umělém prostředí, chemicky ošetřované dovozem z třetích zemí a obsahují velké množství hnojiv. Zkuste proto zařadit bylinky do každodenního života a uvidíte, že se vám příroda odvděčí.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám