Search
Close this search box.

Proč vás trápí nafouklé břicho? Může to být jeden z těchto 5 důvodů

Zdroj: Freepik.com

Nepříjemný pocit nafouklého břicha může negativně ovlivnit váš každodenní život. Řadí se mezi jeden z nejčastějších symptomů trávicích potíží, proto bychom ho rozhodně neměli podceňovat. Jaké jsou nejčastější příčiny nafouknutí? Odpovíme vám v následujícím článku. 

Příznaky

Nafouknuté břicho je často doprovázeno křečemi, bolestmi břicha a nadýmáním. Pocit nafouknutí je subjektivní a nemusíte hned zpozorovat viditelně větší obvod břicha, závisí na množství střevních plynů v gastrointestinálním traktu. 

Symptom nadýmání je definován jako časté uvolňování střevních plynů, například z důvodu polykání vzduchu (při kouření nebo žvýkání žvýkačky), pití šumivých nápojů, přemnožení bakterií v tenkém střevě nebo narušení trávení či vstřebávání. Řešení zpravidla není složité, ale samozřejmě záleží, jaká příčina se týká právě vás.

Konzumace nevhodných potravin a jak se zbavit nafouklého břicha

Některé potraviny obsahují vyšší množství hůře stravitelných látek, říká se jim nadýmavé potraviny. Patří mezi ně kedlubna, zelí, brokolice, kapusta nebo luštěniny. Tato jídla ze svého jídelníčku nevyřazujte, pouze si dejte pozor, při jaké příležitosti je konzumujete. 

Pokud se u vás projeví alergická reakce v kombinaci s nadýmáním, měli byste potravinu ze svého jídelníčku vyloučit. Nejčastěji je na vině lepek nebo laktóza. Tučná, smažená nebo kořeněná jídla vyvolávají hromadění plynů ve střevě. Nejlepším řešením, jak vysledovat vaše reakce na potraviny, je vedení deníku, kde si napíšete vše, co za den sníte a vypijete. Pokud budete nadýmáním trpět častěji po konkrétní potravině, zkuste ji na čas vyřadit a uvidíte, zda se budete cítit lépe.

Hormonální změny

Pocit nafouklého břicha a nadýmání se často objevuje u žen s příchodem a koncem menstruace. Pomoci vám může dostatek pohybu, zahřívání břicha, teplá koupel nebo masáž.

Nedostatek pohybu

Pohyb podporuje trávení a zvyšuje průtok krve v celém těle, díky tomu se zrychlí peristaltické pohyby střev, které jsou podstatné pro pravidelné vyprazdňování. Dopřejte si proto pravidelné cvičení a uvidíte, že se začnete cítit více uvolněně a svěže.

Stres

Při dlouhodobém stresu se příznaky projeví na fyzickém zdraví. Máte málo energie, často se zadýcháte a cítíte tlak. To může způsobit bolest břicha nebo nadýmání. Zkuste začít se stresem bojovat, běžte si zacvičit, pusťte si relaxační hudbu, cvičte jógu nebo vyzkoušejte dechová cvičení.

Trpíte onemocněním trávicího traktu

Nadměrné nadýmání může souviset se závažnějšími nemocemi, například onemocněním slinivky, jater, ledvin nebo střevními záněty. V případě dlouhodobých potíží doporučujeme navštívit lékaře, který vám poradí a upraví životosprávu tak, aby se vaše potíže omezily na minimum.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na