Search
Close this search box.

Proč nejíst odtučněné mléčné výrobky?

Zdroj: Freepik.com

Odtučněné mléčné výrobky jsou během výroby často zbaveny zdravého obsahu, naopak jsou obohaceny o ochucovadla a prodlouženou dobu trvanlivosti. Jaké jsou jejich další nevýhody a proč bychom je z jídelníčku měli vyřadit? Řekneme si v následujícím článku.

Co jsou odtučněné mléčné výrobky vlastně zač?

Jedná se o průmyslově zpracované odtučněné mléčné výrobky, které pochází z odtučněného mléka. Odtučněním mléko přichází o mastné kyseliny a vitaminy rozpustné v tucích. Konkrétně mastné kyseliny jsou tělu velice prospěšné, jelikož díky kyselině palmitové omezují riziko vzniku inzulínové rezistence a snižují také riziko rakoviny. Průmyslově upravené mléko přichází o zdraví prospěšné látky a následně v něm zbyde pouze velké množství laktózy v kombinaci s kaseinem, mléčnou bílkovinou s anabolickými účinky. 

Pozor na „vylepšení“

Odtučněné potraviny jsou často obohaceny o nezdravé přidané látky (aditiva). Slouží zejména u průmyslově vyráběných potravin na principu zvýšení zahušťovacích schopností, obnovy barvy pokrmů nebo prodloužení trvanlivosti potravin. Všemožná ochucovadla jsou velkým rizikem pro kardiovaskulární systém, a dokonce zvyšují glykemický index.

Dopřejte si raději kysané výrobky

Fermentované výrobky patří mezi ty nejzdravější mléčné výrobky, jelikož obsahují probiotika, která podporují zdravou funkci střev a jsou základem imunitního systému. Během procesu kysání se těžce stravitelná laktóza mění na kyselinu mléčnou, výsledný produkt se proto stává mnohem lépe stravitelným.

Nepřejídejte se

Mléčné produkty jsou stejně jako maso nebo vejce považovány za zdravý zdroj bílkovin. Obsahují proteinové aminokyseliny, z nichž je konkrétně kasein oblíbený pro budování svalové hmoty. Některé potraviny však svádí k přejídání, například již zmíněné odtučněné výrobky, které kvůli obsahu sladidel a škrobů člověka skoro vůbec nezasytí. I zde proto platí pravidlo všeho s mírou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám