Search
Close this search box.

Přirozené denní světlo ze slunce a jeho důležitost pro naše tělo

Zdroj: Freepik.com

Dostatek přirozeného světla ze slunce pozitivně ovlivňuje naše zdraví i náladu. Jak si ho správně vnést do života co nejvíce a proč byste si světla měli více vážit? Poradíme vám v následujícím článku.

Zdravotní benefity

Sluneční záření pomáhá s tvorbou vitamínu D, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. V létě máme slunce spoustu, problém však přichází na jaře, podzim a v zimě, kdy množství slunečního světla našemu tělu nestačí. Proto je dobré sáhnout po doplňcích stravy, které chybějící vitamíny doplní.

Nedostatek světla ze slunce

Bez denního světla člověk špatně zpracovává minerály a vitamíny v těle, trpí bolestí očí, snižuje se celková výkonnost těla a začínají se objevovat změny nálad, úzkosti nebo deprese. Světlo pomáhá také v regulaci biologického nastavení v těle. V praxi to znamená, že ve chvíli, kdy se světlo snižuje a blíží se tma, epifýza neboli šišinka začne spouštět hormon melatonin.

Úkolem je zajistit člověku pomalý a regenerující spánek. Při probuzení zase naopak posílá signál mozku, aby produkci hormonu ukončil. Dlouhé setrvávání v šeru může také způsobit pálení očí, bolest hlavy a nesoustředěnost.

Vneste si do života více světla

Pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle vaše tělo stimuluje, nabíjí energií a uvolňuje vás od stresu. Je smutné, že v dnešní době trávíme až 90 % času zavření v kanceláři nebo doma. Zkuste trávit svůj volný čas v přírodě, s rodinou nebo přáteli například v parcích či lese. Sportujte venku, běžte si sednout na zahrádku a oběd si vychutnejte na hřejivém sluníčku. 

Rozmístěte po bytě zrcadla

Zrcadlo odráží sluneční paprsky, nebojte se proto jejich umístění do několika místností ve vašem bytě, uvidíte, že se hned budete cítit lépe. Prostor již nebude tak tmavý a ponurý, ale krásně prosvětlený. S designem si vyhrajte, zrcadlo může sloužit i jako skvělý doplněk nebo bytová dekorace.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat