Přírodní léky proti bolesti hlavy

Bolest hlavy si často vyberete ten nejhorší čas pro nástup, potřebujete rychle dokončit pracovní úkol, konečně jste na dovolené a chcete si ji užít, vyrazili jste na film do kina nebo jste se zkrátka a dobře chtěli věnovat obyčejným věcem. S bolestí hlavy to ale bohužel nejde tak snadno. Mezi časté spouštěče patří stres, nedostatek spánku, nadměrný hluk, špatné držení těla, hormonální výkyvy, přepracování, změna klimatu, alkohol apod.

Mnoha z nich lze předcházet zcela běžnými způsoby jako je:

  • dostatek spánku,
  • rozvržení času s prostorem pro odpočinek (tipy, jak se více šetřit najdete tady),
  • dostatek tekutin (čistá voda, bylinné čaje, …),
  • pravidelné cvičení a protahování (některé cviky je možné provádět i nenápadně během pracovní doby, pokud pracujete v kanceláři),
  • pobyt na čerstvém vzduchu nebo alespoň pravidelné větrání v místnosti.

Pokud bolest hlavy přijde i přesto, zkuste studený obklad. Pokud tyto jednoduché rady nezabírají a nechcete si brát klasické léky proti bolesti, zkuste přírodní sílu v podobě bylinek.

Kopretina řimbaba

Jedna z nejčastěji spojovaných bylinek s mírněním bolestí hlavy je právě řimbaba obecná neboli kopretina řimbaba. Snadno ji vypěstujete doma v truhlíku či na zahradě. Nejvíce účinných látek je obsaženo v listech, které můžete rozžvýkat (optimálně 2-3 najednou), připravte si ale něco na zapití, protože jsou skutečně hořké. Mezi další způsoby, jakými lze řimbabu použít je tinktura nebo čaj, ten se připravuje z celé rostliny kromě kořene.

Guarana

Guarana je často označována jako všelék, proto není divu, že je doporučována i proti bolestem hlavy. Kromě toho také dodává energii a zmírňuje následky stresu, pozor ale na vysoký obsah kofeinu.

Máta peprná

Máta je běžně dostupná bylinka se silným aroma. Její účinky oceníte i při bolestech hlavy. Mátovým olejíčkem si můžete jemně masírovat čelo a spánky, pokud máte pouze mátový čaj, nevadí, není to sice nejúčinnější forma, ale minimálně do sebe dostanete alespoň nějaké tekutiny.

Zázvor

Léčivé schopnosti zázvoru jsou v tradiční čínské medicíně využívány už celá staletí, jeho účinky se využívají i při bolestech hlavy. Jakmile začnete pociťovat nastupující bolest, rozmíchejte ve sklenici vody zázvor v prášku a vypijte jej, pokud nemáte práškový zázvor, ale čerstvý ano, ukrojte si kousek a rozžvýkejte jej. Dalším způsobem, jak zázvor využít je čaj nebo tinktura.

Ašvaganda

Ašvaganda neboli indický ženšen zvyšuje odolnost vůči stresu, pomáhá při problémech s nespavostí, je využívána i při tlumení bolestí hlavy. Nejčastěji ji najdete ve formě prášku či kapslí.

Levandule

Bolesti hlavy jsou často spojeny se stresem, proto doporučujeme levanduli, která je známá pro své zklidňující účinky. Použít ji můžete mnoha způsoby. Někdo si dává pytlíček se sušenou levandulí pod polštář jako prevenci, jiný ji zase inhaluje, nejjednodušší je ale koupit si levandulový olejíček, kterým si jemně masírujte spánky.

Pokud by bolest hlavy neustávala, a ještě by se k ní přidaly další příznaky jako např. závratě, zvracení apod., vyhledejte lékaře.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.