Tato rostlina se pěstuje v oblasti střední, západní i jižní Evropy a je využívána již od středověku. Jaká jsou specifika pěstování této elegantní rostliny a kterými účinky na lidský organismus je proslulá? To se dozvíte v následujícím článku.
Historie pivoňky
Pivoňka je vysazována spoustu let, dnes však působí spíše okrasným způsobem. Nejrozšířenějším druhem je pivoňka čínská, která se začala pěstovat před více než 1500 lety a dorůstá do výše dvou metrů. Květina od nepaměti sloužila převážně k dekorativním účelům, například v japonské kultuře se hojně využívá ke zdobení svatebních obřadů. Je součástí řady kosmetických výrobků, parfumerie a objevuje se také v oblasti aromaterapie.
Léčivé účinky
V minulosti byla součástí lidového léčitelství, dnes se již příliš nepoužívá. Má pozitivní vliv na trávicí soustavu, pomáhá při zácpě, průjmu, křečích, bolesti žaludku a reguluje bolestivou menstruaci. Jedním z dalších účinků je pomoc při dýchacích potížích či astmatu. S konzumací pivoňky jsou však také spojena jistá rizika. Rostlina není jedovatá, při vyšších dávkách však může působit toxicky na lidský organismus. Její užívání byste proto měli vždy konzultovat s lékařem. Je nevhodná pro těhotné, kojící ženy i děti.
Využití
Uplatnění nalézají především kořeny, popřípadě okvětní lístky, ze kterých se připravuje nálev. Konkrétně čaj z kořene pivoňky účinně působí na dýchací potíže, kašel a ucpané dutiny. Ženy mohou okvětní plátky pivoněk zkombinovat s jinou bylinkou, například červeným jetelem, čímž získají lék na ženské potíže, tato bylinka reguluje množství hormonů v těle. Proto je vhodná po vysazení antikoncepce.
Pěstování
Většina lidí si rostlinu pěstuje pouze pro okrasu. Pivoňky nemají rády přesazování, najděte proto slunné místo s dostatkem prostoru a dobře propustnou půdu s vysokým množstvím živin. Mladé pivoňky preferují pravidelnou zálivku, naopak ty dospělé nemají rády přemokření a více jim vyhovuje sucho. Výsadba je možná od srpna do listopadu, květy poupat začínají rašit od poloviny května. Co se týče zazimování, tak pivoňka čínská i lékařská jsou mrazuvzdorné, před zimou je tedy zakryjte pouze v prvním roce vysazení.