Hlíva ústřičná může mít ve vaší kuchyni široké spektrum využití. Polévka, omáčka, smaženice, ale i guláš nebo sekaná. Z hlívy můžete připravit takřka cokoliv. I to je o důvod víc, proč hlívu ústřičnou pěstovat doma. A my vám dnes řekneme, jak na to.
Pěstování hlívy doma
Pěstování hlívy ústřičné doma není nic složitého – budete k tomu potřebovat pouze volný kout u vás v bytě, dále pak pokojovou teplotu. V poslední fázi růstu pak i místo na balkoně, terase nebo zahradě. Hlíva ústřičná ke svému růstu potřebuje dostatek světla. V případě, že máte zahradu, můžete si ji pěstovat klidně na pařezu či špalku dřeva.
Nejnáročnější na celém pěstování je příprava substrátu a jeho naočkování sadbou, ta by měla být co nejčerstvější.
Pěstování hlívy ústřičné na dřevě
Máte za domem zahrádku? Pak můžete hlívu pěstovat na dřevě, ostatně přesně takto roste v přírodě. Naočkovat lze jakékoliv špalky, které následně polovinou délky zakopejte do země. Ideální jsou špalky listnatých stromů, dub se příliš nedoporučuje. Čím je dřevo tvrdší, tím delší je doba prorůstání.
Nejlepší dobou pro naočkování je leden. Sadba se dává na řezné plochy špalku (musíte ho nařezat na asi 30 cm dlouhé kusy), potom další špalek, opět sadba a to celé do délky pytle, v němž špalky uskladníte.
Pytel poté zavažte, aby dřevo nevysychalo a dejte do chladné místnosti. V případě sucha lehce zvlhčujte. Později dejte do tepla, kde dojde k růstu podhoubí. Pytel jednou za dva týdny rozvažte, nechte vyvětrat a opět zavažte. Když kmeny prorostou, můžete je zakopat do dvou třetin na stinné a vlhké místo.
Substrát hlívy ústřičné
Nejjednodušším způsobem, jak na pěstování hlívy ústřičné, je pěstování ze substrátu. Jedná se o kompletní balení v igelitu slisovaného štěpkového substrátu s naočkovanou sadbou, kde najdete kompletní návod. Tuto sadu seženete v hobby marketech, zahradních centrech či na internetu.
K prorůstání podhoubí substrátem dochází při teplotách o 27 až 29°C. V těchto podmínkách je substrát prorostlý po dvou týdnech, po přemístění do tepla bude plodit do pár dní. V interiérech jsou však teploty nižší, proto bude podhoubí potřebovat více času. Prorostlý substrát poznáte snadno – bude mít typickou vůni a bílošedý povlak.
Balík přemístěte na 2 až 3 dny do chladnější místnosti. U menšího balení odstřihněte vršek igelitu a pokryjte ho rašelinou. U většího balení je potřeba prořezat otvory po stranách. Substrát zalévejte tak, aby byl stále vlhký. Po zchlazení se začnou objevovat zárodky plodnic, ty se budou postupně zvětšovat.