Search
Close this search box.

Nadměrné pocení dlaní jako problém, který má řešení

Zdroj: Freepik.com

Nadměrné pocení dlaní nepatří k problémům, které by nám překážely pouze fyzicky, více obtěžující jsou v psychické rovině. Není nic příjemného, když se vám zpotí dlaně při společenské události. Naštěstí i tento problém má řešení.

K pocení dlaní dochází většinou ve chvílích, kdy prožíváte stres. Nadměrné pocení se může vyskytovat již od narození, nejčastěji se však objevuje až s dospíváním. Někdy odezní samo, jindy se s ním budete potýkat v průběhu celého života. Ptáte se, zda je možné pocení dlaní nějak omezit? Chcete si s lidmi potřást rukou beze strachu, že budou vaše dlaně mokré?

Kdy se stává pocení nadměrným?

O nadměrném pocení se lze bavit v případě, kdy se potíte bez podnětu, který je dán horkem nebo fyzickou aktivitou. Jako příčina nadměrného pocení bývá udávána nadměrná činnost potních žláz, přesná příčina však známá není. K nadměrnému pocení může dojít také v důsledku jiného onemocnění.

Nadměrné pocení dlaní a stres

Pocení rukou se projevuje především na dlaních. Pokud jde o důsledek onemocnění, projevuje se jinde na těle. S nadměrným pocením dlaní se můžete setkat hlavně ve stresových situacích. Pokud se vám budou potit dlaně a vy se začnete stresovat, že se vám potí, budou se vám potit ještě víc. 

Příčinou pocení jsou ekrinní žlázy, které se vyskytují na rukách, čele a chodidlech. Tyto žlázy jsou napojeny na sympatický nervový systém, který se aktivuje při stresu. Jako řešení se nabízí eliminace stresových faktorů. To ale není možné vždy.

Naše tipy, jak omezit pocení dlaní

  • Pravidelně si myjte ruce.
  • Pokud nebudou špinavé, používejte čistou vodu, mýdlo může vysušovat a způsobovat další pocení.
  • Noste u sebe menší balení antibakteriálního gelu.
  • Pro případ vlhkých dlaní u sebe mějte balíček papírových kapesníků.
  • S absorpcí potu může pomoci i dětský tělový pudr.
  • Vyzkoušet můžete také bylinky na ochlazení organismu, patří sem například šalvěj.

Jak jste si s tímto problémem poradili vy?

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na