Search
Close this search box.

Mýty o hormonální antikoncepci

Zdroj: Freepik.com

Ve spojitosti s užíváním hormonální antikoncepce koluje ve společnosti stále mnoho neověřených mýtů. Věda pokročila a výzkumy, které se zabývají vlivem antikoncepce na ženské tělo, mají více informací a dat než před několika desítkami let. Jaké jsou nejčastější fámy, které slýcháme a proč jsou ve skutečnosti nepravdivé? To vše si řekneme v následujícím článku.

Antikoncepce se musí po čase vysadit, aby si tělo odpočinulo

Mnoho žen se domnívá, že by se antikoncepce měla po určitém čase vysadit z důvodu očisty celého těla, ale není tomu tak. Časté vysazování antikoncepce tělu neprospívá, naopak ho vystavuje mnohým nežádoucím účinkům, jako například vzniku trombózy. Je také vědecky prokázáno, že dočasné vysazování antikoncepce zvyšuje riziko komplikací, které mohou vzniknout při opětovném nasazení hormonů.

Po antikoncepci nebudete moct otěhotnět

Není to pravda, ovulace nastává u zdravých žen během prvního menstruačního cyklu po vysazení antikoncepce. Vědecké studie dokazují, že žádná z metod hormonální antikoncepce neovlivňuje při vysazení funkci rodidel. Existuje však riziko u žen, které měly sníženou plodnost již před nasazením antikoncepce, ta však sama o sobě plodnost zhoršit nemůže. 

Antikoncepce a přibírání na váze

Začala jste užívat antikoncepci a pociťujete přibírání na váze? Většina žen přičítá důvody přibírání právě antikoncepci, jedná se však o vědecky nepodložený mýtus. Dle řady odborníků se jedná o následek změny životního stylu, nejčastěji po boku nového partnera. 

Mlsání u filmu, návštěvy restaurací a zvýšená konzumace jídla často souvisí s procesem seznamování a vyplavování endorfinů po boku nové lásky. Co však rozhodně neopomíjejte, je výběr antikoncepce, každé rozhodnutí konzultujte se svým gynekologem. Ten vám naordinuje medikaci s ohledem na zdravotní stav, nejnovější studie či objevy medicíny. 

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na