Mochyně je exotická a velice podivuhodná rostlina, jejím zlatým hřebem jsou plody, kterým se říká lampionky. Jak bobule vznikají a k čemu se využívají? Řekneme si v následujícím článku.
Původ
Mochyně pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky a území dnešního Peru. Poprvé byla v 19. století uměle dovezena do Afriky, kde dosáhla velké obliby. Dnes se pěstuje také v Číně, Kolumbii, Thajsku, Indii nebo Egyptě.
Charakteristika
Nenáročná jednoletá rostlina, která dosahuje výšky až 2 metry. Mochyně působí především jako dekorace na zahradách, záhonech nebo u plotů. Řadí se do čeledi lilkovitých a jedná se o rostlinu, která kvete i přes noc (zejména v letních měsících), mráz nepřežije. Plodí bobule, kterým se přezdívá lampionky, kvůli jejich tvaru. Dorůstají do délky 17 centimetrů a mají velmi sladkou chuť.
Vliv na zdraví
Rostlina se díky svým pozitivním účinkům na organismus tradičně používá v přírodní medicíně. Plody obsahují vitamín C a B, fosfor, draslík a vápník. Mají nízký glykemický index, jsou vhodné pro diabetiky, posilují imunitu a bojují proti zánětům. V neposlední řadě také snižují krevní tlak, jsou bohaté na antioxidanty, rychle navozují pocit sytosti a jsou skvělým doplňkem stravy pro těhotné a kojící ženy.
Využití
Bobule mají aromatickou chuť připomínající ananas, ideální využití je tedy formou přísady do koláčů, buchet, džemů či jiných dezertů. Plody se mohou konzumovat čerstvé, sušené, zavařené i kandované. Sušené plody mochyně působí močopudně, konzumují se tedy při problémech s ledvinami nebo močovými cestami. Z rostliny si můžeme uvařit i čaj, který pročišťuje krev.
Pěstování
Je poměrné jednoduché, probíhá podobně jako u rajčat. Semínka zaséváme v březnu až dubnu a hnojení probíhá kompostem či rozloženým hnojivem. Sazenice vyséváme do truhlíků a vzrostlé rostlinky přesazujeme na záhon nebo do objemnějších květináčů. Sklizeň probíhá od srpna do prvních podzimních dnů. Rostlina také potřebuje pravidelné zavlažování a dařit se jí bude pouze na slunném místě.