Search
Close this search box.

Mochyně peruánská

Zdroj: Freepik.com

Mochyně je exotická a velice podivuhodná rostlina, jejím zlatým hřebem jsou plody, kterým se říká lampionky. Jak bobule vznikají a k čemu se využívají? Řekneme si v následujícím článku.

Původ

Mochyně pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky a území dnešního Peru. Poprvé byla v 19. století uměle dovezena do Afriky, kde dosáhla velké obliby. Dnes se pěstuje také v Číně, Kolumbii, Thajsku, Indii nebo Egyptě. 

Charakteristika

Nenáročná jednoletá rostlina, která dosahuje výšky až 2 metry. Mochyně působí především jako dekorace na zahradách, záhonech nebo u plotů. Řadí se do čeledi lilkovitých a jedná se o rostlinu, která kvete i přes noc (zejména v letních měsících), mráz nepřežije. Plodí bobule, kterým se přezdívá lampionky, kvůli jejich tvaru. Dorůstají do délky 17 centimetrů a mají velmi sladkou chuť.

Vliv na zdraví

Rostlina se díky svým pozitivním účinkům na organismus tradičně používá v přírodní medicíně. Plody obsahují vitamín C a B, fosfor, draslík a vápník. Mají nízký glykemický index, jsou vhodné pro diabetiky, posilují imunitu a bojují proti zánětům. V neposlední řadě také snižují krevní tlak, jsou bohaté na antioxidanty, rychle navozují pocit sytosti a jsou skvělým doplňkem stravy pro těhotné a kojící ženy. 

Využití

Bobule mají aromatickou chuť připomínající ananas, ideální využití je tedy formou přísady do koláčů, buchet, džemů či jiných dezertů. Plody se mohou konzumovat čerstvé, sušené, zavařené i kandované. Sušené plody mochyně působí močopudně, konzumují se tedy při problémech s ledvinami nebo močovými cestami. Z rostliny si můžeme uvařit i čaj, který pročišťuje krev.

Pěstování

Je poměrné jednoduché, probíhá podobně jako u rajčat. Semínka zaséváme v březnu až dubnu a hnojení probíhá kompostem či rozloženým hnojivem. Sazenice vyséváme do truhlíků a vzrostlé rostlinky přesazujeme na záhon nebo do objemnějších květináčů. Sklizeň probíhá od srpna do prvních podzimních dnů. Rostlina také potřebuje pravidelné zavlažování a dařit se jí bude pouze na slunném místě.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na