Meduňka lékařská: proč byste na tuto bylinku neměli zapomenout?

Zdroj: Freepik.com

Meduňka lékařská patří k oblíbeným bylinkám, které můžete pěstovat nejen na zahradě, ale také doma v truhlíku či květináči. Znát ji můžete pod jejím latinským názvem Mellisa officialis, ale také pod přezdívkami medunice, medovka či včelanka.

Meduňkový čaj na spaní

Meduňka lékařská vás může potěšit svým pozitivním vlivem při nespavosti – pokud se vám stává, že se v noci každou chvíli budíte, jste nevyspalí a hůř se vám usíná, je meduňkový čaj (či tinktura) tím pravým právě pro vás.

Meduňka vás zbaví stresu

Vzhledem ke svým zklidňujícím účinkům působí meduňka proti nadměrnému stresu, ale i úzkosti. Není samospasná, avšak jako doplněk je ideální. Meduňka z vás sice nevyžene opravdové deprese, ale stres z běžného života vám může pomoci zkrotit.

Jaký vliv má meduňka na lidské tělo?

Meduňka má podíl na zlepšování zažívání, snižování krevního tlaku, ale také tlumení bolestí. Jeden hrnek teplého čaje a uvidíte, že se vám bude relaxovat jednodušeji. V případě vyššího tlaku vám meduňka může posloužit jako doplněk k vaší běžné léčbě. S ohledem na trávení meduňka potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Pomáhá při řešení potíží se žaludečními a ledvinovými kolikami.

Preventivně meduňka lékařská působí například na astma – pomáhá při nejrůznějších povrchových infekcích (třeba opary), na modřiny či revmatické otoky. Čaj z meduňky si můžete dopřát také při překyselení organismu, zde meduňka funguje jako dobrá prevence. Meduňku je vhodné užívat také v mateřství – při potížích se spánkem, při bolestech bříška, ale i při podezření na zatvrdnutí mléka.

Meduňka a účinné látky

Víte, jaké účinné látky v meduňce najdete? Meduňka obsahuje silice s látkou citral – má silnou citronovou vůni, ale i antimikrobiální účinky. To znamená, že funguje jako dezinfekce. Citrusové aroma zaručuje látky zvané geraniol a citronelan. Nechybí v ní ani hořké třísloviny nebo kyseliny hydroxytriterpenové. Mimoto obsahuje hořčiny, sliz, flavonoidy a minerály.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat