Search
Close this search box.

Meduňka lékařská: proč byste na tuto bylinku neměli zapomenout?

Zdroj: Freepik.com

Meduňka lékařská patří k oblíbeným bylinkám, které můžete pěstovat nejen na zahradě, ale také doma v truhlíku či květináči. Znát ji můžete pod jejím latinským názvem Mellisa officialis, ale také pod přezdívkami medunice, medovka či včelanka. Uvařte si čaj z meduňky a uklidněte nervy.

Čaj z meduňky na spaní

Meduňka lékařská vás může potěšit svým pozitivním vlivem při nespavosti – pokud se vám stává, že se v noci každou chvíli budíte, jste nevyspalí a hůř se vám usíná, je meduňkový čaj (či tinktura) tím pravým právě pro vás. A jak si ho uvařit? 1-3 lžičky usušené meduňky přelijte horkou vodou (ne vroucí) a nechte luhovat cca 10 min. Pak přeceďte a můžete pít.

Meduňka vás zbaví stresu

Vzhledem ke svým zklidňujícím účinkům působí meduňka proti nadměrnému stresu, ale i úzkosti. Není samospasná, avšak jako doplněk je ideální. Meduňka z vás sice nevyžene opravdové deprese, ale stres z běžného života vám může pomoci zkrotit.

Vliv na lidské tělo?

Meduňka má podíl na zlepšování zažívání, snižování krevního tlaku, ale také tlumení bolestí. Jeden hrnek teplého čaje a uvidíte, že se vám bude relaxovat jednodušeji. V případě vyššího tlaku vám meduňka může posloužit jako doplněk k vaší běžné léčbě. S ohledem na trávení meduňka potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Pomáhá při řešení potíží se žaludečními a ledvinovými kolikami.

Preventivně meduňka lékařská působí například na astma – pomáhá při nejrůznějších povrchových infekcích (třeba opary), na modřiny či revmatické otoky. Čaj z meduňky si můžete dopřát také při překyselení organismu, zde meduňka funguje jako dobrá prevence. Meduňku je vhodné užívat také v mateřství – při potížích se spánkem, při bolestech bříška, ale i při podezření na zatvrdnutí mléka.

Meduňka a účinné látky

Víte, jaké účinné látky v meduňce najdete? Meduňka obsahuje silice s látkou citral – má silnou citronovou vůni, ale i antimikrobiální účinky. To znamená, že funguje jako dezinfekce. Citrusové aroma zaručuje látky zvané geraniol a citronelan. Nechybí v ní ani hořké třísloviny nebo kyseliny hydroxytriterpenové. Mimoto obsahuje hořčiny, sliz, flavonoidy a minerály. Meduňka patří mezi bylinky, které mohou užívat i děti, jen je potřeba správně dávkovat.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám