Search
Close this search box.

Meduňka lékařská: proč byste na tuto bylinku neměli zapomenout?

Zdroj: Freepik.com

Meduňka lékařská patří k oblíbeným bylinkám, které můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i doma v truhlíku či květináči. Znát ji můžete pod jejím latinským názvem Mellisa officialis, ale také pod přezdívkami medunice, medovka či včelanka.

Meduňkový čaj na spaní

Meduňka lékařská vás může potěšit svým pozitivním vlivem při nespavosti – pokud se vám stává, že se v noci každou chvíli budíte, jste nevyspalí a hůř se vám usíná, je meduňkový čaj (či tinktura) tím pravým právě pro vás.

Meduňka vás zbaví stresu

Vzhledem ke svým zklidňujícím účinkům působí proti nadměrnému stresu, ale i úzkosti. Není samospasná, avšak jako doplněk je ideální. Meduňka z vás sice nevyžene opravdové deprese, ale stres z běžného života vám může pomoci zkrotit.

Jaký vliv má meduňka na lidské tělo?

Meduňka má podíl na zlepšování zažívání, snižování krevního tlaku, ale také tlumení bolestí. Jeden hrnek teplého čaje a uvidíte, že se vám bude relaxovat lépe. V případě vyššího tlaku vám meduňka může posloužit jako doplněk k vaší běžné léčbě. S ohledem na trávení potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Pomáhá při řešení potíží se žaludečními a ledvinovými kolikami.

Preventivně meduňka lékařská působí například na astma – pomáhá při nejrůznějších povrchových infekcích (například opary), na modřiny či revmatické otoky. Čaj z meduňky si můžete dopřát také při překyselení organismu, zde funguje jako dobrá prevence. Meduňku je vhodné užívat také v mateřství – při potížích se spánkem, bolestech bříška, ale i podezření na zatvrdnutí mléka.

Meduňka a účinné látky

Víte, jaké účinné látky v meduňce najdete? Meduňka obsahuje silice s látkou citral – má silnou citronovou vůni, ale i antimikrobiální účinky. To znamená, že funguje jako dezinfekce. Citrusové aroma zaručují látky zvané geraniol a citronelan. Nechybí v ní ani hořké třísloviny nebo kyseliny hydroxytriterpenové. Dále obsahuje hořčiny, sliz, flavonoidy a minerály.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na