Kalendář zdraví: Září – pečujte o slezinu a slinivku

Funkce sleziny a slinivky

Slezina je jedním z významných článků v našem imunitním systému. Slouží i jako filtr a rezervoár krve. Slinivka se zase stará o tvorbu trávících enzymů a hormonů inzulin a glukagon. Podle tradiční čínské medicíny mají tyto dva orgány velký vliv na životní vitalitu. Slezina je také považována za symbol lásky.

Jak poznat, že je něco špatně?

To, že je s těmito orgány něco v nepořádku poznáte především na svém chování. Pociťujete na sobě projevy nadměrné starostlivosti nebo dlouhé přemýšlení nad problémy, které zdánlivě nemají řešení? Na vině může být právě poškození slinivky nebo sleziny.

Mezi vnější symptomy se zase řadí opary, nadýmání, únava, nízká imunita, poruchy zažívání a další. Obzvlášť nepříjemným symptomem je bolest pod levými žebry, kde se slezina nachází.

Jak se problémů zbavit?

Jednoduchým řešením velkého množství problémů se slezinou a slinivkou je konzumace více zdravých jídel. S tím souvisí vyřazení (nebo alespoň velké omezení) příjmu bílého cukru, mouky, živočišného tuku a hlavně alkoholu.

Pokud se cukru vzdát nechcete, nahraďte umělé sladkosti a sladidla například ovocem. Nezapomínejte také na pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Do svého jídelníčku můžete zařadit i obiloviny – jáhly, rýže apod. Také dýně, brambory nebo obyčejná cibule vaší slinivce a slezině jen prospěje.

Bylinky, které vám pomohou

Oblíbenou bylinkou na řešení problémů se slezinou je například ženšen, který vám pomůže zbavit se únavy. S návratem přirozené harmonie pomůže také matcha, ašvaganda nebo chlorella. Všechny tyto bylinky najdete v našem e-shopu ve formě kapsli nebo prášku, které usnadňují jejich konzumaci.

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.