Search
Close this search box.

Jetel luční: Přírodní léčba s mnoha benefity

Zdroj: Freepik.com

Jetel luční, tradičně používaný jako léčivá bylina, nabízí široké spektrum zdravotních výhod. Dnes se podíváme na vlastnosti a použití jetelu lučního ve fytoterapii a jeho potenciálu jako přírodního léku.

Jetel luční (Trifolium pratense) je druh jeteloviny, který je známý svými léčivými vlastnostmi po celá staletí. Byl tradičně používán v lidovém léčitelství kvůli své schopnosti léčit různé zdravotní problémy. Dnes je jetel luční stále oblíbeným přírodním lékem, který nabízí široké spektrum zdravotních výhod.

Obsahové látky jetele lučního

Jetel luční obsahuje několik látek, které mu dávají jeho léčivé vlastnosti. Mezi tyto látky patří flavonoidy, isoflavony, kyselina salicylová, kyselina askorbová (vitamín C), minerály (zejména vápník, hořčík a železo) a další bioaktivní sloučeniny. Tyto látky mají protizánětlivé, antioxidační a další léčivé účinky.

Zdravotní výhody jetele lučního

Jetel luční je známý svými mnoha zdravotními účinky. Může pomoci snížit hladinu cholesterolu, podporovat zdraví srdce, zlepšovat krevní oběh a posilovat imunitní systém. Dále může mít pozitivní účinky při léčbě příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a nespavost, díky obsahu fytoestrogenů. Jetel luční také může působit jako lehké diuretikum, které podporuje odvodnění těla.

Použití ve fytoterapii

Ve fytoterapii se jetel luční často používá jako čaj, tinktura nebo extrakt. Čaj z jetele lučního je oblíbený pro své protizánětlivé a zklidňující účinky a může být užitečný při léčbě různých stavů, jako jsou artritida, ekzémy nebo akné. Tinktura z jetele lučního se používá především pro své hormonálně vyvažující účinky a může být užitečná pro ženy v období menopauzy.

Bezpečnostní opatření a kontraindikace

Přestože je jetel luční obecně považován za bezpečný přírodní lék, měli by jedinci s hormonálními poruchami (jako je rakovina prsu) nebo osoby užívající hormonální léčbu konzultovat jeho užívání s lékařem. Stejně tak by měly být opatrné při užívání jetele lučního těhotné ženy, a to kvůli jeho možnému vlivu na hormonální rovnováhu.

Zdroj:

  1. Blumenthal, M., Goldberg, A., & Brinckmann, J. (2000). Herbal Medicine: Expanded Commission E Monographs. Integrative Medicine Communications.
  2. Howes, M. J., & Perry, E. (2011). The role of phytochemicals in the treatment and prevention of dementia. Drugs & Aging, 28(6), 439-468.
  3. Van Wyk, B. E., & Wink, M. (2014). Medicinal plants of the world. Timber Press.
Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám