Pěstování bylinek vyžaduje určité znalosti, a když je nemáte, může se vám stát, že se dopustíte úplně základních chyb. Proto jsme vám sepsali ty nejdůležitější informace, jak se těmto chybám vyhnout. Pokud s pěstováním začínáte, bude se vám určitě hodit i jeden z našich minulých článků, který si můžete přečíst zde.
1. Zakoupení nezdravé rostliny
První chyba, které se můžete dopustit, nastává ještě dříve, než o rostlinu začnete pečovat, tou chybou je její výběr. Nezapomínejte, že bylinky v supermarketech mohou být špatně skladované a udržované, proto je v těchto případech vyšší riziko, že se bylince nebude dařit ani ve vaší péči. Může mít totiž uhnilé kořeny nebo může být napadena plísní. Důležité je vybrat rostlinu, která nemá žádné viditelné kazy na listech či stoncích a nevidíte na ní mšice. Ideálně kupte rostlinu v soukromém zahradnictví nebo v zahradnickém centru. Samozřejmě, že nemusíte kupovat už vzrostlou bylinku, můžete koupit pouhá semínka, v tomto případě si však na sklizeň budete muset nějakou dobu počkat.
2. Nevhodné množství zálivky
Stává se vám, že rostlina ve vaší péči buď uschne, nebo uhnije? V tom případě jste asi zvolili nevhodné množství zálivky. Hned při koupi bylinky se odborníků zeptejte, jaké množství zálivky potřebuje a jak často. Pokud rostlinku kupujete někde, kde tomu příliš nerozumí, podívejte se na internet. Každá bylinka totiž potřebuje trochu jiné množství vláhy. Některé stačí zalévat méně, mezi takové patří např. tymián či levandule, jiné jsou však náročnější, např. máta nebo bazalka. Vyhněte se polévání listů, to by mohlo vést k vytvoření příznivého prostředí pro vznik plísní. Pokud jste se rozhodli pro pěstování několika bylinek v jednom truhlíku, volte druhy, které vyžadují podobné množství závlahy.
3. Špatně zvolený substrát
Ideální je substrát namíchaný s rašelinou. Doporučuje se navíc přidat několik kamínků, které vytvoří drenážní vrstvu, ta pomáhá odvádět vlhkost a snižuje riziko uhnívání kořenů. Nepoužívejte půdu, kterou vyhrabete někde před domem, neobsahuje totiž dostatečné množství živin. Bylinky nemusíte ani hnojit, stačí je jednou ročně přesadit.
4. Neprořezávání
Pokud rostliny dostatečně neprořezáváte, může se stát, že porostou pouze do výšky a postupně začnou schnout a opadat. Z tohoto důvodu je vhodná častá sklizeň a pravidelné zařezávání stonků. Bylinky jsou však nejčastěji pěstovány v kuchyni, aby byly po ruce, tak se vám tohle snad ani nemůže stát. Co může být lepšího než čerstvý chleba s máslem a pažitkou? Jak bylinky sklidit a uchovat, to si můžete přečíst zde.
5. Problém se světlem
Pokud vám bylinky rostou vždy spíše do výšky a listy rychle žloutnou, může být na vině nedostatek slunečních paprsků. Bylinky totiž vyžadují velké množství světla, dařit se jim tedy bude na parapetu za oknem, pozor ale na radiátory, od těch byste měli držet rostliny raději dál. Ohřátý vzduch je suchý, a tak pohlcuje vláhu z rostlin a může jim velmi uškodit. Pokud máte hned pod okny radiátor, zkuste najít jiné místo, kam slunce dostatečně svítí. Některé bylinky mají však velmi specifické požadavky na světlo, proto tedy platí, že byste si hned při koupi měli zjistit co nejvíce informací o dané rostlině. Někdy totiž ani nemůžete bylinkám poskytnout ideální prostředí.
Chyb, kterých se můžete dopustit při pěstování bylinek, je nespočet, tyto jsou však nejčastější. Nejdůležitější pravidlo je si předem zjistit, co daná bylinka potřebuje a jestli jí to skutečně můžete nabídnout, pokud ne, zamyslete se, jestli vám to za to stojí.
Tip: Zjistěte, jak začít s pěstováním bylinek a vytvořte si doma bylinkovou oázu.