Search
Close this search box.

Jaké přílohy jsou nejvhodnější na hubnutí?

Zdroj: Freepik.com

Základem zdravého životního stylu je strava obohacená o všechny makroživiny, včetně sacharidů v podobě příloh. Čím běžné kalorické přílohy nahradit a jaké potraviny jsou vhodné při hubnutí? Poradíme v následujícím článku.

Nebojte se příloh

Sacharidy obsažené v přílohách dodávají tělu energii a jsou zdrojem vlákniny. Právě ta zpomaluje proces vyprazdňování žaludku a prodlužuje dobu trávení pokrmu. Při vyřazení příloh z jídelníčku budete mít mnohem méně energie a utrpí váš fyzický i psychický výkon. Vhodně zvolená příloha je tudíž naprosto v pořádku a řadí se mezi nepostradatelnou součást jídelníčku.

Pozor na glykemický index

Každá potravina obsahující sacharidy se v krvi rozkládá na glukózu. Po konzumaci takového pokrmu byste si měli dát pozor na hladinu krevního cukru, který následně poklesne a přichází hlad. Vyvarujte se jídel, která obsahují pouze jednoduché cukry, preferujte složené sacharidy. Ty vás zasytí na delší dobu a nebudete po nich tloustnout. 

Přílohy ideální ke konzumaci

Fazole obsahují hodně vlákniny, proteinů a málo cukru. Brambory i sladké brambory (batáty) jsou při dietě tou nejlepší volbou. Obsahují karoten, vitamin C, proteiny a jsou z 80 % tvořeny vodou. Mezi tzv. nízkokalorické dietní přílohy se řadí bulgur, pohanka, rýže, amarant, kuskus, quinoa nebo jáhly. 

Všechny tyto potraviny mají společný základ, obsahují málo kalorií, mají nízký glykemický index, upravují střevní zažívání a posilují přirozenou obranyschopnost. Jednou z forem přílohy je i zelenina, například v dušené nebo blanšírované podobě.

Přílohy, kterým je lepší se vyhnout

Mezi zdravou a výživnou stravu v žádném případě nepatří bramborový nebo houskový knedlík, hranolky, bílé pečivo, bramboráčky a ani bramborová kaše, která má vysoký glykemický index.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám