Jaká strava našemu tělu prospívá v zimě?

Zdroj: Freepik.com

Proč vůbec dochází k nemocem?

Jednou z nejběžnějších příčin je nízký přísun kalorií. Po celý rok si snažíme udržovat postavu, ale zapomínáme na to, že velká zima vyžaduje zvýšený příjem energie, aby bylo tělo schopno vytvořit teplo. Kvůli přirozené ochraně zdraví v zimě také trošku přibíráme, abychom tukem ochránili orgány před podchlazením. Častým důvodem pro zimní nemoci je také dehydratace. V zimě nemáme tak velkou žízeň, a proto máme pocit, že není potřeba pít. Opak je ale pravdou. V zimě také nemáme chuť k žádnému většímu pohybu, což také zvyšuje šanci, že na vás něco „vleze“.

Co bychom tedy měli jíst a pít?

Nebojte, není to žádná věda. Musíte se hlavně starat o to, abyste svůj organismus pořádně prohřáli. Zde máte pár tipů, jak se spolehlivě a navíc chutně zbavit běžných zimních nemocí.

Polévky

Kdo by nemiloval kuřecí vývary, česnečky a další polévky. Jsou to jednoduchá jídla, která vás zahřejí. A pokud už náhodou nemocní jste, je to ideální jídlo pro časy, kdy nemáte chuť k jídlu. Pro ještě větší efekt přidejte extra porci zeleniny a rozklepněte vajíčko.

Čaje

Není nad to v zimě přijít zmrzlí domů a dát si postavit vodu na čaj. Na prevenci proti nemocem jsou nejlepší bylinkové čaje, nebo čaj z čerstvého zázvoru s medem a citrónem. Před pitím ale raději počkejte, až se trochu prohřejete. Vařící tekutina není pro člověka, který zrovna přišel z mrazů, úplně ideální.

Luštěniny

Luštěniny pomáhají nahradit maso, nebo ho v jídle umí krásně doplnit. V zimě je můžete využít do fazolové polévky, čočkové kaše, nebo do ostrého chilli con carne. Nebojte se přidat extra porci koření, abyste bacilům pořádně zavařili.

Citrusy

Citrusy jsou snad nejlepším zdrojem vitamínu C. Není divu, že v každé kavárně dostanete v zimě k čaji kousek citrónu. Citrón byste si do čaje měli vymačkávat také doma. I malý kousek vám dodá dostatek vitamínů na to, abyste zatočili s potenciálními nemocemi. Citrusy dobře nahradí také šumivé tablety s vitamínem C, které obsahují doporučenou denní dávku. Nebo si každé ráno můžete připravit vodu s citronem, dodat tělu vitamín C i ho krásně pročistit.

Zdroj: Freepik.com

Teplé snídaně

Ráno si o deset minut přivstaňte a začněte se zahříváním organismu hned po probuzení. Ideální snídaní je ovesná kaše s ovocem a se skořicí, která je snadná, rychlá a pokaždé ji můžete udělat trošku jinak. Experimentujte s kořením, ovocem, sladidly a toppingy a časem si vytvoříte perfektní kombinaci, kterou si prostě zamilujete. Do kaše si můžete třeba vmíchat lžičku spiruliny pro krásnou modrou barvu a další bonusové vitamíny. Vaši hřejivou snídani můžete doplnit třeba o zázvorový čaj.

A co dál?

Jídlo není to jediné, co naše zdraví ovlivňuje. V zimě byste měli myslet i na tyto věci:

  • Pohyb: Pohyb potřebujete i zimě, i když byste raději zůstali v dece u krbu. Běžte třeba na chvíli vyvenčit psa, nebo si zajděte na nákup pěšky.
  • Spánek: V zimě je pořád tma, takže pro spánek máme ideální podmínky. Nezůstávejte vzhůru až do noci a snažte se co nejvíce přiblížit doporučeným osmi hodinám spánku.
  • Stres: Stres a další psychické faktory mohou ovlivnit vaše fyzické zdraví. Snažte se moc nezaobírat maličkostmi a raději si užívejte to, že se nám pomalu blíží jaro.
Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat